Řidičáky na zkoušku? Podle Ondřeje Horázného z Asociace autoškol existují i lepší cesty

11. únor 2019

Přísnější pravidla pro mladé řidiče bude do konce měsíce řešit vláda, uvažuje o zavedení řidičáků na zkoušku. V praxi by to znamenalo, že mladí řidiči s praxí menší než 5 let by měli o polovinu sníženou bodovou hranici a přišli by o doklady už po nasbírání šesti bodů. Hostem Ranního interview byl předseda Asociace autoškol Ondřej Horázný.

Důvodem pro zavedení řidičáků na zkoušku je hlavně fakt, že nezkušení řidiči jsou na silnicích nebezpeční. Jenom loni způsobili čtvrtinu smrtelných nehod. Nejčastěji nezvládnou své vozidlo nebo se nevěnují řízení.

Řidičák na loď chce stále více Čechů, plavební správa je nestíhá vydávat

Plachetnice

V Česku přibývá zájemců o průkaz vůdce malého plavidla, který držitele opravňuje kormidlovat lodě do 20 metrů pro maximálně 12 lidí. Získat oprávnění ale není rychlá záležitost.

Může takový řidičák na zkoušku přimět nezodpovědné mladé řidiče, aby si dávali pozor? Ondřej Horázný z Asociace autoškol nesouhlasí: Pokud se s tím člověkem nebude pracovat, tak těžko můžeme odstranit nějaké nešvary nebo nějaké nedostatky, které ten člověk má. Ať už se jedná o ovládání vozidla nebo jeho myšlení.

Asociace autoškol proti novým pravidlům bojuje už poněkolikáté. Dává za příklad rakouský model, který je prý účinnější. To, co má ministerstvo dopravy v plánu, je podle Ondřeje Horázného k ničemu.

Jak funguje rakouský model? Ondřej Horázný vysvětluje, že sestává ze tří částí. Během dvou let po získání řidičského průkazu musí mladý člověk znovu do autoškoly na devadesátiminutovou jízdu a její rozbor. Následně jde na sezení s dopravním psychologem. Potom si na speciální cvičné ploše nacvičí rizikové situace a následuje znovu 90 minut do autoškoly. Pak absolvuje skupinový pohovor, kde dostane zpětnou vazbu o tom, jak se zlepšil.

Mladí řidiči jsou podle Horázného jiní, než byli třeba před 30 lety, kdy se aktivněji zajímali, jak se naučit správně řídit. Zároveň má dnes na jejich řízení vliv více rozrušujících podnětů, například mobilní telefony.

Přibývá adeptů na řidičský průkaz, kterým stačí jen oprávnění k řízení auta s automatickou převodovkou. Někdo je nešikovný, někdo je líný, když to takhle zjednodušeně řeknu. A někdo prostě má doma automat a s ničím jiným jezdit nechce… Ale není to v až tak velkém množství, jak by si někdo myslel, vysvětluje Ondřej Horázný.

autor: Jiří Chum
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.