Řekněte 'ne' návrhu mezinárodních věřitelů, vyzval Tsipras Řeky

1. červenec 2015

Řecký premiér Alexis Tsipras vyzval Řeky, aby hlasovali proti návrhu mezinárodních věřitelů na řešení řecké krize. A to přesto, že ho v dopise eurozóně a Mezinárodnímu měnovému fondu dnes v podstatě přijal. Premiér se k národu obrátil před nedělním referendem, jehož konání dnes potvrdil. Právě vyhlášení plebiscitu bylo jedním z důvodů krachu jednání mezi aténskou vládou a eurozónou.

Alexis Tsipras znovu odmítl návrh věřitelů jako nepřijatelné ultimátum. Řekové by podle něj měli říct rozhodné „ne“.

Tsipras tvrdí, že takový výsledek znamenal zvýšený tlak na věřitele a návrh, aby za krizi platili bohatí, a ne řečtí penzisté.

Čtěte také

Podle něj „ne“ nebude znamenat roztržku s Evropskou unií a vystoupení země z eurozóny, ale naopak rozhodný krok k lepšímu řešení řecké krize.

Návrh přitom požadoval reformu řeckého důchodového systému a hlavně škrty v řeckých výdajích na obranu.

Eurozóna počká na výsledek referenda

Doporučení Tsiprase k národu je podle spousty zemí eurozóny nepochopitelné a šokující, někteří diplomaté mluví dokonce o podvodu a zdůrazňují, že řecká vláda ztrácí důvěryhodnost.

Předseda Evropské rady Donald Tusk na twitteru napsal, že eurozóna chce Řecku pomoci, ale nemůže pomáhat někomu, kdo sám o pomoc nestojí.

Státy platící eurem proto před nedělním referendem s Řeckem o jeho žádosti o nový záchranný program jednat nebudou. Na mimořádné telekonferenci se na tom shodli ministři financí eurozóny.

Rozhodnutí může mít pro Řecko potenciálně zničující důsledky, pokud by Evropská centrální banka dál omezila nouzové půjčky jeho bankám.

Merkelová: Řeckou krizi zvládneme

Podle německé kancléřky Angely Merkelové je na výsledky referenda možné čekat v klidu, protože Evropa je silná. Mnohem silnější než před pěti lety, kdy začala dluhová krize, která se nejprve projevila právě v Řecku.

I kdyby se ale Řekové v referendu rozhodli pro přijetí reforem, které po nich mezinárodní věřitelé požadují, následující jednání nebudou vůbec jednoduchá.

Vicekancléř Sigmar Gabriel v Bundestagu řekl, že Řekové mají právo se rozhodnout, zda chtějí v eurozóně zůstat, nebo ji opustit. Ministr financí Wolfgang Schäuble zase uvedl, že současná řecká vláda neudělala od nástupu do funkce nic a jen překračuje předchozí závazky.

Čtěte také

Německá vláda si v parlamentu vyslechla i kritiku ze strany opozice. Řešení krize za posledních pět let prý nepřineslo žádný viditelný výsledek.

autoři: Pavel Polák , oho , sib , znk
Spustit audio