Řecký parlament odebral státní příspěvky neonacistické straně Zlatý úsvit

23. říjen 2013
Zprávy

Řecko pozastaví vyplácení státního příspěvku krajně pravicové straně Zlatý úsvit. Poslanci schválili zákon, který umožňuje zastavit finanční podporu straně, jejíž poslanci jsou obvinění z vážných trestných činů. Opatření je namířené právě proti Zlatému úsvitu.

Předseda a dva další poslanci strany jsou ve vazbě kvůli obvinění ze zločinného spiknutí. Pokud je nakonec odsoudí, přijde Zlatý úsvit na státních příspěvcích v přepočtu o víc než 15 milionů korun.

„Odebrání státních příspěvků Zlatému úsvitu je protizákonné a protiústavní. Ústava zaručuje finanční podporu každé parlamentní straně,“ reagoval na schválení zákona jeden z poslanců Zlatého úsvitu Ilias Kasidiaris. Naznačil tak, že jeho strana se bude bránit u ústavního soudu.

Nové opatření je součástí širšího tažení proti neonacistům v Řecku, které odstartovala nedávná vražda levicového zpěváka Pavlose Fissase. Přiznal se k ní jeden ze členů Zlatého úsvitu a popularita strany od té doby v průzkumech klesla ze svého maxima třinácti procent asi na třetinu.

autor: onh
Spustit audio