Půjčky se Čechům prodražují. Úroky z úvěrů jsou vyšší než v jiných státech EU

22. březen 2015

Půjčky od bank jsou pro české domácnosti méně výhodné než v řadě evropských zemí. Třeba úroky z úvěru jsou pro Čechy výrazně vyšší. Podle odborníků také splácejí půjčku raději kratší dobu, to se jim ale může výrazně prodražit.

Spotřebitelský úvěr na několik let s úrokem za necelých 5 procent. Běžná nabídka německých nebo rakouských bank. V Česku se takové možnosti ale lidé nedočkají, nabízený úrok je totiž podstatně vyšší.

Potvrzuje to i srovnání deníku E15. Podle toho vyšla roční půjčku uzavřená během ledna v průměru o polovinu dráž než v zemích se společnou evropskou měnou.

„Lidé si už nedokáží představit, kolik vlastně za takový úvěr zaplatí a kývnou na půjčku, která má nejnižší splátku,“ říká Petr Zámečník ze společnosti Fincentrum.

  • Češi častěji než lidé v západních státech splácejí spotřebitelské úvěry se zpožděním. Půjčky od bank se
    prodražují
    " style="">
    Češi častěji než lidé v západních státech splácejí spotřebitelské úvěry se zpožděním. Půjčky od bank se
    prodražují
    " style="">
    Češi častěji než lidé v západních státech splácejí spotřebitelské úvěry se zpožděním. Půjčky od bank se
    prodražují
0:00
/
2:13

Ale není to jenom kvůli tomu, že tuzemské domácnosti dávají přednost kratší době splácení před výhodnějším úrokem. Spotřebitelské úvěry jsou bez záruk a zástav, a i to se promítá do jejich vysoké ceny.

„Spotřebitelské úvěry u nás patří k segmentům s nejvyššími maržemi. Pro banky jsou tak nesporně velice zajímavé. Existuje několik objektivních důvodů, proč jsou spotřebitelské úvěry u nás dražší."

„Tím klíčovým je vysoký podíl úvěru v selhání, které u spotřebitelských úvěrů pozorujeme už několik let. To je výrazně vyšší úroveň než v sousedním Německu nebo Rakousku,“ vysvětluje analytik Marek Hatlapatka ze společnosti Cyrrus.

Jinými slovy Češi častěji než lidé v západních státech splácejí spotřebitelské úvěry se zpožděním. Nebo dokonce vůbec.

Češi si nejčastěji půjčují na bydlení

Půjčky pro domácnosti jsou přitom stále dostupnější. Úrokové sazby na historických minimech a nízké ceny nemovitostí byly loni jedním z hlavních impulzů pro rostoucí zadlužení domácností.

Největší podíl na tom měly půjčky na bydlení. Stále atraktivnější ale budou i spotřebitelské úvěry.

„Konkurenční boj by měl v příštích měsících přispět k určitému snížení úroků spotřebitelských úvěrů. K tomu snížení by mělo dojít i díky nízké a stále klesající ceně peněz na trhu. Nicméně žádné drama se asi konat nebude,“ říká ekonom Marek Hatlapatka a dodává:

„Průměrné snížení úroku nebude velké, minimálně do té doby, dokud nedojde k výraznému snížení podílu nesplácených úvěrů.“

Počet Čechů, kteří mají nějakou formu úvěru, loni narostl o více než 160 tisíc. Domácnosti si vedle bydlení nejčastěji pořizují nová auta nebo elektroniku.

autoři: jbe , dp