První okresní nemocnice zkrachovala v Plané

23. říjen 2002
Pod kůži

Je všeobecně známá věc, že okresní nemocnice nejsou v nijak skvělém stavu a stát se jistě oddychne až se jich po novém roce zbaví. Předá je totiž krajským úřadům a na těch bude aby je nejspíš částečně zavřely. Každý věděl, že kraje si na krk nepověsí žádná skvělá zařízení. To že ministerstvo zdravotnictví neudrží všechny nemocnice před tímto krokem v chodu nikdo nečekal. Přesto se to v Plané u Mariánských Lázní stalo. Této nemocnici už dokonce odstřihli plyn.

Okres Tachov byl v dobách vlády Komunistické strany nárazníkovou zónou na nejstřelenější hranici. Byl také nástupištěm pro útok na sousední Bavorsko. To se logicky projevilo při plánování výstavby zdejší nemocnice.

Kamil Kostura: Byla stavěna jako vojenské operační středisko až napadneme západní Německo.

Říká Kamil Kostura, současný ředitel zařízení bez lékařů a s obstavenými účty. Zarážející je především to, že nikoho z odpovědných nenapadlo plány válečného lazaretu předělat a nová budova byla v roce 1998 kolaudována jako nemocnice bez větší války nepoužitelná. Proto musela být už jednou oddlužena.

Jaroslav Kadlec: Ta nemocnice je prostě postavena naprosto špatně.

Potvrzuje budoucí správce zařízení radní pro zdravotnictví na plzeňském hejtmanství Jaroslav Kadlec. Pavilón žraví při provozu a údržbě a nedostatek lékařů řešení jejich přeplácením dává dohromady současný sto miliónový dluh. Koncem července byl nedostatek doktorů tak výrazný, že nemocnice byla na měsíc uzavřena. V polovině srpna pak hrozba ostudy přilákala ministryni Marii Součkovou, která přímo v Plané vyhlásila svůj plán na záchranu.

Marie Součková: Nemocnice setrvává, bude její činnost naopak zlepšena tím, že dostane nový statut a to znamená Fakultní nemocnice Plzeň.

Zaměstnanci už ale ničemu moc nevěřili.

Projev zaměstnanců: No nevíme co od toho zatím můžeme očekávat. Teď hlavně bychom potřebovali nějaké lékaře, abychom mohli pracovat.

Do převzetí Plané se nehrnula ani ředitelka Fakultní nemocnice v Plzni Jaroslava Kunová, která měla být podle ministryně kýženou spasitelkou.

Jaroslava Kunová: Kdo by stál samozřejmě ke svým starostem o velkou nemocnici s obratem dvě miliardy dvě stě ještě o to, starat se o šedesát kilometrů vzdálenou Planou.

Podle některých byl převod právně neuskutečnitelný. Podle ministerstva zdravotnictví ho přednosta okresního úřadu Jiří Vagner neuskutečnil jen z vlastní své vole.

Jiří Vagner: Pokud mě takto označují někteří lidé, kteří jsou málo informováni o tom, jaké jsou zákony, jaké jsou postupy, že to je problém nikoliv Plánské nemocnice nýbrž systémový, tak mi nezbývá než říci, svatá prostoto.

Ministerstvo vůbec přednostu označuje za hlavního viníka pádu nemocnice. K témuž názoru se připojuje i krajský úřad. Jaroslav Kadlec: Vloni na jaře, když jsem s panem přednostou o plánské nemocnici hovořil, tak jsem mu říkal, že já na jeho místě bych ten tehdejší management, tj. pana Lisího a ty další lidi, kteří tu nemocnici vedli, okamžitě odvolal.

Jaroslava Kadlece doplňuje starosta Plané Karel Vrzala.

Karel Vrzala: My jsme upozorňovali na situaci jako starostové již asi před rokem. Byli jsme informováni, že situace finanční v nemocnici je dobrá a že nejsou potřeba dělat nějaké kroky. Zároveň se definitivním uzavřením nemocnice byl přednosta okresního úřadu odvolán. Nyní se podle Marie Součkové shání nový, který by měl dva měsíce před zánikem okresních úřadů plán dokončit. Převod na plzeňskou fakultní nemocnici je ale trnem v oku krajskému úřadu.

Jaroslav Kadlec: Dluhy s tak zvanou zbytkovou nemocnicí, což měla být v podstatě záchranná služba, tj. dvě sanitky plus jedno terénní auto, měly být převedeny na kraje a to jsem považovali za velmi neférové jednání.

V tomto ohledu byl plán ministerstva od počátku nejasný. Převod ano oddlužení ne. Nejnovější verze už zní lépe.

Marie Součková: Tyto dluhy by šly vlastně za správcem majetku po zůstatku po okresních úřadech. Čili nikoliv na kraj.

Stát si dluhy nadělal ať si je nechá a jak by dodali zaměstnanci. Ať proplatí alespoň tu část sekery zaťatou do jejich výplatních pásek.

Projev zaměstnance: Je to nepředstavitelná situace.

Pokud se nepodaří provoz nemocnice alespoň z nutné části obnovit, lidé z Tachovska to nebudou mít s přístupem k lékaři nejlehčí.

Projev obyvatel: A je to drahý vlak, cestování je dnes drahý, no.

Drahé dojíždění je nepříjemné, ale mnohem závažnější je zajistit rychlou pomoc při náhlých potížích. Převoz do šedesát kilometrů vzdálené nemocnice nemusí každý vždy přežít. Navíc zimy bývají na Tachovsku kruté, cesty nesjízdné a vrtulník také nelétá za každého počasí.

Autorizovaným pořizovatelem elektronického přepisu pořadů Českého rozhlasu je ANOPRESS IT, a.s. Texty neprocházejí korekturou.

autor: Martin Sobotka