Průjezd motorky kolonou zákon neupravuje

30. květen 2012
Motožurnál , Motožurnál

Určitě jste zažili situaci, kdy vás, stojící v nekonečné koloně, předjede úzkou mezerou mezi auty motorka. Někdy projede lehce, jindy jde o zrcátka. Je projíždění kolonou vlastně přestupek, nebo ne? A co když se motorce postaví do cesty třeba otevřené dveře auta? Na čí straně bude vina?

Ptali jsme se dopravního právníka, ale nedostali jsme jednoznačnou odpověď. Zákon o provozu na pozemních komunikacích totiž projíždění kolonou na motorce výslovně neupravuje. Záleží proto na policistech, jak situaci vyhodnotí.

„Policisté v praxi tuto věc pokutují s poukazem na to, že takovýto motocyklista je nebezpečný, protože ohrožuje ostatní účastníky silničního provozu. Pokud by však mezi vozidly v koloně byl dostatečný prostor, dalo by se říct, že v tu chvíli by nikoho neohrožoval a nemuselo by jít o přestupek,“ vysvětluje dopravní právník Tomáš Maxa.

K tomu, aby jízda kolonou nebyla brána jako přestupek, musí motorkář splňovat mnohem víc. Podle zákona musí mít třeba prostor, kam se může zařadit, a pokud nechce dostat pokutu, nesmí jet po dělicí čáře.

„Motorka nesmí jet po čáře nebo střídavě přejíždět z jednoho jízdního pruhu do druhého, protože v tom případě by řidič musel dávat znamení o změně směru jízdy, jinak by se totiž dopouštěl přestupku,“ pokračuje dopravní právník.

Policie jízdu kolonou většinou nepokutuje

V ucpaných městských ulicích motorkář v podstatě nemá šanci všechny tyto podmínky dodržet. Uražená zrcátka a poškrábané dveře jdou tak většinou na vrub motorkářovi. Jinak je to v situaci, kdy motorce někdo v koloně otevře dveře do cesty.

„Pokud by osoba ve vozidle náhle otevřela dveře, její povinností je v první řadě neohrožovat ostatní účastníky silničního provozu. V takové situaci by šlo zřejmě o spoluvinu, která by částečně padla na motorkáře i na řidiče auta,“ říká Maxa.

Ještě je tu jedna sporná situace, při které bohužel dochází k řadě nehod, a to i těch vážných. Na motorce předjíždíte kolonu – samozřejmě tam, kde se předjíždět smí, a z boku se najednou objeví auto, které třeba někdo pustil z vedlejší silnice.

„Jestliže motorka předjíždí kolonu, musí mít místo, kam se může zařadit. Pokud vozidlo přijíždějící z boku vjede motorkáři do cesty neočekávaně a náhle a vytvoří mu tak překážku, vina leží na straně řidiče vozu. Kdy by však najížděl do pruhu pomalu, opatrně a motocyklista by měl dostatek času zareagovat, vina bude na jeho straně,“ dodává právník.

Dlužno dodat, že jízdu kolonou na motocyklu policisté většinou nepokutují, alespoň do té doby, než dojde k nehodě. Potom hrozí pokuta až 2.500 korun.

autor: bob
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?