Proti koronaviru budeme muset očkovat i školáky, soudí experti. Testy s očkováním dětí už probíhají

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Vakcína od firmy Pfizer a BioNTech

Aspoň jednu dávku očkování proti koronaviru už v Česku dostal asi milion a čtvrt lidí, zejména zdravotníků a seniorů. Je mezi nimi ale i přes 400 lidí mladších 18 let. Ti se přitom původně očkovat neměli.

Aspoň jednu dávku očkování proti koronaviru od prosince dostaly v Česku stovky mladistvých. Šlo například o žáky středních zdravotnických škol nebo dospívající s chronickými nemocemi. Očkovaným mladistvým bylo 16 nebo 17 let, pro mladší dospívající a děti vakcíny ještě nejsou schválené.

Čtěte také

Očkovat i mladší děti ale velmi pravděpodobně možné bude. Minulý týden zveřejnilo americko-německé konsorcium firem Pfizer a BioNTech předběžné výsledky klinických testů vakcín proti koronaviru u dětí ve věku 12 až 15 let. Ukázalo se, že i pro ně je vakcína bezpečná a vysoce účinná. Detailní výsledky ale zatím neznáme.

Očkovací látku u dětí ve věku od šesti měsíců do 11 let už testuje i společnost Moderna. Britsko-švédská firma AstraZeneca v únoru oznámila, že hodlá testovat svou vakcínu u dětí od 6 do 17 let. Před Velikonocemi pak začala vakcínu na dospívajících testovat i společnost Johnson & Johnson.

Očkování školáků

Experti se shodují, že děti bude nutné naočkovat, abychom zamezili cirkulaci viru v populaci. Například profesor Peter Šebo z Mikrobiologického ústavu Akademie věd říká, že očkování by měli dostat školáci, kteří mohou být přenašeči viru a virus u nich může dál mutovat. 

Podle Šeba by ale z etického hlediska nemělo být nutné očkovat třeba kojence, kteří obyčejně dostávají pouze vakcíny proti nemocem, které je přímo ohrožují na životě.

autoři: Matěj Skalický , als
Spustit audio

Související