Prokop: Snížení daní nejvíc pomohlo lidem s vyššími příjmy. V Česku chybí dlouhodobé analytické přemyšlení
Nezaměstnanost v Česku v květnu klesla na 3,2 %, ale mzda se vlivem inflace snížila 94 % zaměstnanců. „Vláda by neměla přehánět ad hoc opatření jako je pět tisíc korun pro 75 % domácností, ale naopak posílit systémové věci – mít automatické valorizace třeba i slev na daních, dostupný příspěvek na bydlení…,“ myslí si Daniel Prokop. „Krize nebude trvat jedno léto a musíme připravit chudé části společnosti na to, aby nerostlo zadlužení a exekuce,“ dodává.
Projekt Česko 2022: Život k nezaplacení staví na sociologických datech, která exkluzivně pro Český rozhlas sebrala a ve spolupráci s datovými novináři serveru iROZHLAS.cz analyzovala společnost PAQ Research.
Výsledky průzkumu i závěry, které z nich vyplývají, najdete na webu iROZHLAS.cz/zivot.
Související
-
Plošné zvýšení minimální mzdy je nereálné, tvrdí zástupce zaměstnavatelů
Odbory chtějí zvýšit platy ve veřejné sféře i minimální mzdu. „Chceme navyšovat mzdy, ale situace nedovoluje, aby bylo něco stanoveno plošně,“ tvrdí Jan Wiesner.
-
Zaměstnanci budou chtít vyšší mzdy, to si firmy uvědomují, konstatuje šéf Hospodářské komory Dlouhý
Jaký dopad budou mít protiruské sankce na českou ekonomiku a jak se promítnou do rozpočtů domácností? Hostem Tomáše Pancíře je Vladimír Dlouhý.
-
Gazdík: Státní finance jsou v krizi, platy učitelů zůstanou na 130 % průměrné mzdy
„Školství je naše priorita, ale veřejné finance jsou v katastrofálním stavu. Většina státních zaměstnanců nedostala přidáno vůbec,“ vysvětluje ministr školství.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.