Plošné zvýšení minimální mzdy je nereálné, podporujeme ho tam, kde ekonomika drží, tvrdí zástupce zaměstnavatelů

7. červen 2022

Proběhne další kolo jednání odborů a ministra práce a sociálních věcí. Odbory chtějí zvýšit platy ve veřejné sféře i minimální mzdu. „Nejdříve musíme řešit problémy, které jsou ještě z pandemie, a samozřejmě i současný růst cen energií, inflaci,“ komentuje situaci prezident konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů Jan Wiesner. „Jsme pro to, aby se mzdy navyšovaly, ale současná situace nedovoluje, aby bylo něco stanoveno plošně,“ dodává.

Odboráři požadují zvýšit minimální mzdu o dva tisíce na 18200 korun měsíčně. Co na to říkáte? Současně v Česku je historicky nejvyšší inflace...

Myslím, že je nereálné o tom v současné době jednat. To jsme přesvědčení. Včera jsme ještě svolali konfederaci zaměstnavatelských svazů, kde jsou ti největší vlastně podnikatelé, největší firmy a největší svazy, a samozřejmě problémů má v současné době průmysl obrovské množství. Je potřeba řešit nejdřív problémy, které jsou ještě z pandemie a vliv jednotlivých cen energií, inflaci a všecky tyto věci.

Jednali jsme s vládou, je to zhruba tři neděle, kde jsme se dohadovali o tom, jaká opatření bude vláda dělat pro to, aby se tyto všecky parametry zlepšily. Podniky mají v současné době nesmírné starosti, poněvadž nejsou dořešeny ještě dodavatelsko-odběratelské vztahy a nevědí, jak se ta situace bude vyvíjet. Je potřeba tyto věci dát dohromady. A mluvit o navýšení minimální mzdy, která je navýšena pro letošní rok, je pro nás v současné době bezpředmětné.

Ministr Jurečka se chce dnes zaměstnavatelů ptát, jestli by zvýšení minimální mzdy přineslo vlnu propouštění. Co mu tedy odpovíte?

Situace je taková, že stejně v současné době řada podniků situaci, která je, tak neustojí. Podniky mají dneska problémy bez toho, aby jednaly o mzdách – aby se udržely, aby zajistily výrobu, aby zajistily výrobní programy, poněvadž víte, tak jak jsem o tom mluvil,  dodavatelsko-odběratelské vztahy, jak jsem o tom mluvil, jsou narušeny. Takže v současné době to skutečně není možné.

Ale jednáme se všemi podniky a v rámci našich svazů, aby tam, kde je to možné, kde se ekonomika drží, kde byl dobrý program, tak aby samozřejmě navyšovaly mzdy maximální možnou měrou tak, aby si udržely ty lidi a aby se pokrývala nějakým způsobem inflace. Mimo to řada podniků taky vyjednává, mají kolektivní smlouvy vyššího stupně, kdy se s odboráři domlouvají na mzdách, které nesouvisí třeba se současnou minimální mzdou. Tedy na ta navýšení, která předpokládají, že v letošním roce by byla možná.

Takže jsme pro to, aby se mzdy navyšovaly, aby se samozřejmě lidem vytvořily podmínky, ale u každého podniku je to jiné a současná situace nedovoluje, aby bylo plošně něco stanoveno.

autoři: Jiří Chum , agf
Spustit audio

Související