Proces s Rudolfem Slánským
Den sedmý: výpovědi znalců a obhájců, závěrečná řeč hlavního prokurátora Josefa Urválka
183 magnetických pásek a přes 60 hodin zvuku. To je záznam osmidenního politického procesu s Rudolfem Slánským, který proběhl na začátku 50. let. Český rozhlas ho zdigitalizoval. Nyní si můžete poslechnout záznam ze sedmého dne. Nahrávky jsou seřazeny tak, jak proces probíhal.
Poslechněte si další části procesu:
„Proces s protistátním spikleneckým centrem Rudolfa Slánského“
Slánský byl československý politik a dlouholetý člen Ústředního výboru Komunistickéstrany Československa. V letech 1945 až 1951 byl generálním tajemníkem ÚV KSČ. Odsouzen byl během takzvaného monstrprocesu, který probíhal v listopadu 1952. Následně byl popraven.
Komunistická justice – věděli „ti nahoře“ o vykonstruovaných procesech?

Po únoru 1948 se v Československu změnilo takřka vše. Komunistická strana řídila veškeré dění ve státě i v životě jednotlivců. Formálně existovala soudní moc, jeden z pilířů fungování státu, ale nacházíme zcela jednoznačné důkazy, že i celá justice byla řízena komunisty.
V procesu byli dále obžalováni a odsouzeni: Karel Šváb, Bedřich Reicin Josef Frank, Rudolf Margolius, Otto Fischl, Otto Šling, Evžen Löbl, Bedřich Geminder, Vavro Hajdů, Vladimír Clementis, André Simone a Ludvík Frejka. Všichni byli členové strany a podíleli na fungování vládního aparátu.
Na nahrávkách vystupují jako znalci Zdeněk Púček, Jan Souček a Josef Čekal. Obhájci jsou Vladimír Bartoš, Vojtěch Pošmura, Jiří Šťastný, Václav Synek a Jaromír Růžička.
Hlavní prokurátor JUDr. Josef Urválek
Mezi postavami absurdního komunistického představení, které v něm hrají své předem naučené role, vyniká hlavní žalobce Josef Urválek. Je známý i z dalších vykonstruovaných procesů 50. let, například s Miladou Horákovou.
Bezohledný představitel komunistické spravedlnosti byl nejvýraznější postavou přelíčení, jeho závěrečná řeč v procesu se Slánským trvala dvě a tři čtvrtě hodiny – po celou dobu byla jeho rétorika stejně plamenná a agresivní a plná komunistické propagandy.
Působil tak přesvědčivě, že se k žalobě dobrovolně hlásili lidé z celé republiky, netušili tenkrát, že všechny viny přiznávají obžalovaní z donucení a po hodinách krutých výslechů.
Po stopách ztracené nahrávky
Ještě nedávno byl celý záznam spolu ztracen. Před několika měsíci byl objeven ve zkrachovalé továrně v Panenských Břežanech.
Proč právě tam? V roce 1962 pásy s nahrávkou zmizely z Archivu Českého rozhlasu. Tehdy se začaly otevírat a přešetřovat staré procesy. Pásy byly proto odvezeny neznámo kam, protože hrozilo nebezpečí, že bude zpochybněn i Slánského proces... Nějakou dobu nejspíš ležely na ministerstvu vnitra, odkud se vytratily už krátce po sametové revoluci a znovu se objevily až nedávno právě ve zkrachovalé továrně.
Digitalizace proběhla ve spolupráci s Národním archivem, který je vlastníkem dochovaných magnetofonových pásů.
Podobně Český rozhlas letos přinesl také další záznamy procesů z padesátých let a nově nalezený projev Tomáše Garrigua Masaryka z roku 1931. Všechny archiválie jsou na webu Radiožurnálu stále k dispozici.
Související
-
Komunistická justice – věděli „ti nahoře“ o vykonstruovaných...
Po únoru 1948 se v Československu změnilo takřka vše. Komunistická strana řídila veškeré dění ve státě i v životě jednotlivců. Formálně existovala soudní moc, jeden...
-
Proces s „protistátním spikleneckým centrem Rudolfa Slánského...
Přes čtvrt milionu lidí bylo v letech 1948 až 1989 v Československu odsouzeno v politických procesech. Popraveno jich bylo 241. Mimořádnou úlohu sehrály takzvané mo...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.