Příští rok ušetříme asi 80 miliard, cílem je splnění maastrichtských kritérií, nastiňuje Stanjura
Jednání o příští vládě pokračují. Spolu a Piráti a Starostové se shodli na rozdělení ministerstev i na programu, dohodu musí ještě potvrdit vedení všech koaličních stran. O programových bodech a koaliční smlouvě bude jednat například výkonná rada ODS. „Očekávám, že to schválí. Očekáváme, že pan prezident bude jednat podle Ústavy, takže by vše mohlo jít hladce,“ uvažuje předseda poslaneckého klubu občanských demokratů Zbyněk Stanjura.
Mezi koalicemi Spolu a Piráti a Starostové byl ovšem rozpor v pohledu na plánovaný schodek rozpočtu. Uskupení složené z ODS, TOP 09 a KDU-ČSL tvrdilo, že se dá ušetřit až 100 miliard korun. Druhá koalice to označila za nereálné.
Čtěte také
„Budeme se snažit splnit maastrichtská kritéria, abychom dostali schodek pod 3 procenta HDP, což je zhruba 180 miliard. Není to cíl, který bychom splnili v příštím roce. Máme ambici dostat se tam ve druhé polovině volebního období,“ plánuje předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura.
Šetřit ale začne vláda už v příštím roce. Budoucí kabinet by chtěl uspořit okolo 80 miliard korun, nastiňuje Stanjura: „Petr Fiala řekl, že návrh rozpočtu musí být méně než 300 miliard, stávající je 378 miliard.
Související
-
Martin Kupka: Programové prohlášení vlády zveřejníme příští týden, chceme ušetřit desítky miliard
„Na konkrétních jménech ministrů se musí shodnout obě koalice,“ říká Martin Kupka z ODS. Jednou z priorit nové vlády má být i úspora veřejných financí.
-
Marian Jurečka: Vstup do eurozóny za nové vlády nebude. Chceme ale k euru směřovat
Koalice SPOLU a Pirátů se Starosty po dlouhém jednání v úterýoznámily, že se shodly na koaliční smlouvě. Pro Radiožurnál to komentuje předseda lidovců Marian Jurečka.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.