Priority, na kterých se shodneme? Snižovat rozpočtový schodek a neprohlubovat sociální příkopy, nastiňují Kupka a Pikal

„I v životě platí, že na prvním místě je shodnout se tam, kde střet není a co dává šanci postupovat rychle k finální dohodě,“ popisuje Martin Kupka postoj koalice Spolu k vyjednáváním o vládě. Podobně se vyjadřuje i Vojtěch Pikal z Pirátské strany, která podle jeho slov navzdory slabému mandátovému zastoupení ve sněmovně cítí silný mandát od voličů coby součást koalice s hnutím Starostové a nezávislí.

Pane Kupko, s jakými prioritami jde do rozhovorů vaše koalice, respektive Občanská demokratická strana?

MK: Na prvním místě je zastavení strmého zvyšování dluhu a zadlužování České republiky, kdy stát rozdával finanční prostředky, kam jen mohl, bez ohledu na to, zda to bylo nezbytně nutné. I NKÚ ukázal, že z loňského schodku významná část nijak nesouvisela s covidovými problémy.

Čtěte také

Chceme přijít s úpravou rozpočtu, který by se už nepropadal do takového schodku, jaký navrhla současná vládní koalice, a směřovat k tomu, aby podíl schodku v dalších letech postupně klesal. S kaolicí PirSTAN se lišíme jenom v míře – zatímco PirSTAN uvádí podíl schodku vůči HDP 3 % na konci volebního období, my bychom chtěli být ambicióznější a uvádíme 1,5 %.

Které stěžejní body byste chtěli do programového prohlášení kabinetu prosadit vy, pane Pikale?

VP: Shoda na snižování deficitu a výdajů skutečně je, záleží na tom, kde se budou hledat ty úspory. Pro nás je důležité provádět je tak, aby byly sociálně citlivé. Další možnosti jsou v digitalizaci a chytrém řízení státu, kde se dá určitě ušetřit. A pro nás je to také otázka odlivu zisků do zahraničí. To jsou ale všechno body, které budou projednávat expertní týmy v dalších týdnech.

Piráti a Starostové chtějí také uzákonit dosažení uhlíkové neutrality do roku 2050, prosadit místní příslušnost exekutorů a princip jeden dlužník, jeden exekutor, nebo posilovat sociální služby. Je v těchto otázkách prostor pro kompromis?

MK: Jasná shoda je ale na tom, že pro další období bude důležité neprohlubovat sociální příkopy, zachovat soudržnou společnost, a dokonce naopak ji spoluvytvářet. To, co se odehrávalo v předchozím období, spíš prohlubovalo propasti a budoucí vláda musí mít i toto jako jednu z důležitých priorit.

Martin Kupka (ODS)

Shodu podle mě budeme schopní nalézt ve snaze formovat podmínky státu tak, aby opravdu těm, kteří si sami nemohou pomoci, stát nezbytnou službu a pomoc poskytl, ale aby na druhou stranu nevynakládal plošně prostředky tam, kde to ve výsledku znamená pro stát jenom zátěž, ale faktická pomoc se nedostavuje.

VP: Myslím si, že dostat lidi z exekucí a dluhových pastí může přinést do ekonomiky více peněz. Tam bych neustupoval a hledal společnou řeč, protože si myslím, že se dá najít. Pokud jsou statisíce rodin uzavřeny v situaci, že se jim nevyplatí pracovat, pak je potřeba s tím něco dělat.

Jakým směrem by se měly ubírat další kroky v boji proti koronaviru? Poslechněte si celou středeční polední publicistiku s Tomášem Pavlíčkem.

Hlavní zprávy 13. 10. 2021:

  • Martin Kupka, místopředseda ODS
  • Vojtěch Pikal, místopředseda Pirátské strany
  • Ladislav Mrklas, politolog a prorektor VŠ CEVRO Institut
  • Martina Koziar Vašáková, náměstkyně MZ pro zdravotní péči

autoři: Tomáš Pavlíček , and
Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...

Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka

hurvinek.jpg

3 x Hurvínkovy příhody

Koupit

„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka