Priority, na kterých se shodneme? Snižovat rozpočtový schodek a neprohlubovat sociální příkopy, nastiňují Kupka a Pikal

„I v životě platí, že na prvním místě je shodnout se tam, kde střet není a co dává šanci postupovat rychle k finální dohodě,“ popisuje Martin Kupka postoj koalice Spolu k vyjednáváním o vládě. Podobně se vyjadřuje i Vojtěch Pikal z Pirátské strany, která podle jeho slov navzdory slabému mandátovému zastoupení ve sněmovně cítí silný mandát od voličů coby součást koalice s hnutím Starostové a nezávislí.

Pane Kupko, s jakými prioritami jde do rozhovorů vaše koalice, respektive Občanská demokratická strana?

MK: Na prvním místě je zastavení strmého zvyšování dluhu a zadlužování České republiky, kdy stát rozdával finanční prostředky, kam jen mohl, bez ohledu na to, zda to bylo nezbytně nutné. I NKÚ ukázal, že z loňského schodku významná část nijak nesouvisela s covidovými problémy.

Čtěte také

Chceme přijít s úpravou rozpočtu, který by se už nepropadal do takového schodku, jaký navrhla současná vládní koalice, a směřovat k tomu, aby podíl schodku v dalších letech postupně klesal. S kaolicí PirSTAN se lišíme jenom v míře – zatímco PirSTAN uvádí podíl schodku vůči HDP 3 % na konci volebního období, my bychom chtěli být ambicióznější a uvádíme 1,5 %.

Které stěžejní body byste chtěli do programového prohlášení kabinetu prosadit vy, pane Pikale?

VP: Shoda na snižování deficitu a výdajů skutečně je, záleží na tom, kde se budou hledat ty úspory. Pro nás je důležité provádět je tak, aby byly sociálně citlivé. Další možnosti jsou v digitalizaci a chytrém řízení státu, kde se dá určitě ušetřit. A pro nás je to také otázka odlivu zisků do zahraničí. To jsou ale všechno body, které budou projednávat expertní týmy v dalších týdnech.

Piráti a Starostové chtějí také uzákonit dosažení uhlíkové neutrality do roku 2050, prosadit místní příslušnost exekutorů a princip jeden dlužník, jeden exekutor, nebo posilovat sociální služby. Je v těchto otázkách prostor pro kompromis?

MK: Jasná shoda je ale na tom, že pro další období bude důležité neprohlubovat sociální příkopy, zachovat soudržnou společnost, a dokonce naopak ji spoluvytvářet. To, co se odehrávalo v předchozím období, spíš prohlubovalo propasti a budoucí vláda musí mít i toto jako jednu z důležitých priorit.

Martin Kupka (ODS)

Shodu podle mě budeme schopní nalézt ve snaze formovat podmínky státu tak, aby opravdu těm, kteří si sami nemohou pomoci, stát nezbytnou službu a pomoc poskytl, ale aby na druhou stranu nevynakládal plošně prostředky tam, kde to ve výsledku znamená pro stát jenom zátěž, ale faktická pomoc se nedostavuje.

VP: Myslím si, že dostat lidi z exekucí a dluhových pastí může přinést do ekonomiky více peněz. Tam bych neustupoval a hledal společnou řeč, protože si myslím, že se dá najít. Pokud jsou statisíce rodin uzavřeny v situaci, že se jim nevyplatí pracovat, pak je potřeba s tím něco dělat.

Jakým směrem by se měly ubírat další kroky v boji proti koronaviru? Poslechněte si celou středeční polední publicistiku s Tomášem Pavlíčkem.

Hlavní zprávy 13. 10. 2021:

  • Martin Kupka, místopředseda ODS
  • Vojtěch Pikal, místopředseda Pirátské strany
  • Ladislav Mrklas, politolog a prorektor VŠ CEVRO Institut
  • Martina Koziar Vašáková, náměstkyně MZ pro zdravotní péči

autoři: Tomáš Pavlíček , and
Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

klasika.jpg

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?