Soudci mohou pro výslech využívat videokonference. V jakých případech se výslechy přes video hodí a kdy už ne?

10. leden 2025

Stát nakoupil do všech českých věznic zařízení pro videokonference. Soudy je však nepoužívají tak často, jak by mohly. Právě řízení na dálku přitom šetří Vězeňské službě, a tedy i státu čas a peníze. „Těžko můžu mluvit za kolegy a kolegyně, ale zvyk je železná košile. A v některých městech mají věznici přímo ve městě, kde chápu, že je někdy pohodlnější si zajet do věznice než organizovat videokonferenci,“ vysvětluje soudce Okresního soudu Nymburk Jan Tomeš.

Jsou případy, na které se výslech na dálku nehodí? Kdy je nutné, aby člověk v jednací místnosti fyzicky byl?

Samozřejmě. Jsou to typicky řízení, kdy je vhodné použít konfrontaci svědků a svědkyň nebo obžalovaných. Tam se musí potkat tváří v tvář. Stejně tak typicky v případě, kdy soudce bere někoho do vazby a mnohdy je to jeho první kontakt s tím člověkem. Tam je na místě vyžadovat osobní kontakt soudce a obžalovaného nebo svědka.

Čtěte také

Pro co dalšího se dá videokonference použít?

Vhodná je v případě výslechu zranitelných osob, typicky poškozených v některých nepříjemných, ať už sexuálních, nebo obdobných kauzách, kdy je na místě osobu vyslechnout, ale zároveň eliminovat její kontakt s potencionálním pachatelem.

Kdo rozhoduje o využití videokonference? Poslechněte si celý rozhovor.

autoři: Jan Pokorný , vma
Spustit audio

Související