Případ arcibiskupa Wielguse rozděluje celé Polsko

6. leden 2007
Zprávy

Polskem stále hýbe skandál kolem arcibiskupa Wielguse. Dvě komise historiků potvrdily, že kněz dlouhodobě spolupracoval s bývalou státní bezpečností a rozvědkou. Arcibiskup se přesto včera ujal úřadu varšavského metropolity. Případ polskou církev rozdělil: někteří hodnostáři se odmítají zúčastnit nedělního uvedení arcibiskupa do funkce, jiní jej brání a útočí na novináře. Polský tisk mluví o největší krizi církve od pádu komunismu.

Tvář arcibiskupa Wielguse je dnes na titulních stránkách všech polských novin. Nejdále zašel bulvární deník Fakt, který kněze nazval arciudavačem.

Pravicový list Dziennik připomíná, že arcibiskup Wielgus ještě včera ráno odmítal nařčení ze spolupráce se státní bezpečností a přiznal se až poté, co se odpoledne stal varšavským metropolitou.

Gazeta Wyborzca píše, že kněz překročil hranice kompromisu. List si všímá, že na zítřejší inauguraci nepřijedou někteří významní biskupové. Věřící nebudou moci slavnost sledovat na velkoplošných obrazovkách před varšavskou katedrálou - církev od tohoto záměru upustila.

List Rzeczpospolita v komentáři napsal: arcibiskup Wielgus znovu ukázal, že dobro církve a diecéze pro něj není důležité. Když podepisoval spolupráci se státní bezpečností, řekl, že to udělal kvůli vědecké kariéře, která pro něj byla důležitá. Teď byl pro něj důležitý úřad metropolity, napsala Rzeczpospolita.

Podle italských médií případ nového varšavského arcibiskupa vyvolal v římské kurii roztrpčení a nelibost, protože staví papeže Benedikta XVI. do nepříjemné situace. Oficiální reakce ale chybí a tiskové oddělení Vatikánu poukazuje na komuniké z 21. prosince, ve kterém se zdůrazňuje, že svatý stolec zvážil pozorně minulost Stanislawa Wielguse, a to znamená, že papež u něj má plnou důvěru.

Většina polských prelátů v Římě odmítá případ komentovat. Polský kardinál Szoka řekl tisku, že chová plnou důvěru v rozhodnutí svatého stolce. Pozorovatelé upozorňují na pasáž dnešní papežovy homilie, ve které Benedikt XVI. vyzval věřící, aby se nevzdalovali Kristu a jeho poselství i přes chyby představitelů církve.

autoři: vlu , mdo
Spustit audio