Před silným mrazem by se měli chránit starší lidé a děti. „Krátké pobyty venku,“ doporučuje chirurg
Meteorologové vydali výstrahu před silnými mrazy. Platí pro celou republiku, teploty by mohly klesnout pod -12 stupňů, místy až na -16 stupňů Celsia. Jaká rizika představují takové mrazy pro lidský organizmus? O tom mluví primář dětské chirurgie kolínské nemocnice Libor Janeček.
Před silným mrazem by se měli chránit především starší lidé a děti. Co jim hrozí?
Čtěte také
Nejohroženější skupinou jsou ti nejmenší, to znamená kojenci nebo novorozenci. Je to otázka ochrany a krátkých pobytů venku.
Existují nějaká chronická onemocnění, se kterými bychom se měli pobytu venku na mrazu vyhnout?
U dětí určitě ne, dětem pobyt venku prospívá včetně mrazivých dnů, jenom by to měl být krátký pobyt a chránit se.
Pokud ale dojde situace tak daleko, že budeme mít omrzliny – jaká je první pomoc při omrzlinách?
Jde o postižení kůže, které je velmi podobné popáleninám. Je nutno říct, že se nesetkáváme s těžšími omrzlinami, většinou je to jenom prochlazení kůže, kdy nejvíc jsou ohrožené periferie, to znamená špičky prstů na nohou i na rukách, nos nebo ušní boltce. Existují krémy, které chrání před tímto poškozením. A pokud k takovému prochladnutí dojde, tak je potřeba pomalu prohřívat. Není to otázka prudkého zahřátí nebo aplikace tepla.
Související
-
V některých regionech chybí praktičtí lékaři. Situace může mít vliv na prevenci, varuje lékař
„Není to jen o penězích. Většinou partner či partnerka potřebuje také zázemí, práci, potřebují školy, školky pro děti,“ vysvětluje Cyril Mucha.
-
Tipy na volné dny. Hledáte inspiraci? Vyberte si výlet na mapě všech krajů
Ještě nevíte, kam se od pátku do neděle vydat za kulturou, památkami, za sportem nebo do přírody? Podívejte se, co zajímavého se chystá blízko vás.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.
Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu


Nebojte se klasiky!
Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?