Před 80 lety Rudá armáda osvobodila koncentrační a vyhlazovaní tábor Osvětim
V polském městě Osvětim se dnes koná pietní akt k 80 letům od osvobození nacistického koncentračního a vyhlazovacího tábora. Účast podle muzea v Osvětimi potvrdilo 60 státních a mezinárodních organizací. Očekává se také návštěva asi 50 bývalých vězňů.
V koncentračním táboře Osvětim - Březinka zahynulo mezi lety 1940 a 1945 podle odhadů víc než milion lidí. Většina z nich byli Židé, ale také Romové, sovětští váleční zajatci a další. Mezi uvězněnými bylo i 50.000 československých občanů, z nichž přežilo asi 6000.
Hlavní akce začne v 16 hodin před historickou branou bývalého tábora. Přeživší, oficiální delegace a další účastníci se shromáždí ve velkém stanu, který částečně zakryje původní stavbu areálu. Očekává se účast přibližně 3000 lidí. Dorazit by měl například britský král Karel III., český prezident Petr Pavel, francouzský prezident Emmanuel Macron nebo německý kancléř Olaf Scholz. Vzhledem k agresi proti Ukrajině není zastoupeno Rusko. Pietní akce se bude konat pod záštitou polského prezidenta Andrzeje Dudy.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Nákladné služebky vysvětlil. Šéf sportovní agentury Šebek přesto musí nově výjezdy do zahraničí hlásit
-
‚Někdo vám nabízí bitcoiny, tak si je vezmete.‘ Resort spravedlnosti dostal miliardu od trestaného za drogy
-
ONLINE: Rusko navrhlo Ukrajině další kolo přímých jednání o míru v Istanbulu, řekl Lavrov
-
Izrael si blokádou poškodil pověst. Hladovějící Gazané Hamás neobměkčí, míní Kalhousová