Památník v Osvětimi varuje před falešnými snímky obětí holokaustu vytvořenými AI

30. květen 2025

Památník a muzeum Osvětim-Březinka vydal varování před příspěvky na Facebooku, které obsahují fiktivní snímky obětí nacistického tábora vytvořených pomocí nástrojů umělé inteligence (AI). Podle instituce se jedná o falšování historie.

Památník dlouhodobě na svých účtech na sociálních sítích zveřejňuje autentické fotografie, jména a informace o obětech, čímž se snaží zvýšit povědomí o holokaustu. Podle instituce však existuje několik facebookových stránek, které zveřejňují obdobné krátké profily obětí, ale se smyšlenými informacemi a fiktivními fotografiemi.

"Uměle vytvářet snímky opravdových lidí anebo vyrábět falešné identity obětí je samozřejmě znepokojivé a také velmi poškozuje památku těch, kteří v Osvětimi zahynuli," upozornil mluvčí památníku Pawel Sawicki. Tento druh dezinformace podle něj může vést k popírání holokaustu. "Existuje totiž nebezpečí, že jestliže budeme mít takovéto smyšlené lidi, může někdo tvrdit, že je to celé smyšlené," dodal.

Památník kontaktoval americkou společnost Meta, která Facebook vlastní, a usiluje o řešení situace.

V koncentračním a vyhlazovacím táboře Osvětim-Březinka mezi lety 1940 až 1945 podle historiků zahynulo zhruba 1,1 milionu lidí, většinou Židů, ale také Romů, sovětských válečných zajatců a dalších. K vězňům osvětimského tábora patřilo i 50.000 československých občanů, z nichž přežilo asi 6000.

zdroj: ČTK
Spustit audio

    Nejposlouchanější

    Více z pořadu

    E-shop Českého rozhlasu

    Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

    Jan Rosák, moderátor

    slovo_nad_zlato.jpg

    Slovo nad zlato

    Koupit

    Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.