Pražské Centrum Romů a Sintů přivítá návštěvníky v roce 2023
V prvorepublikové vile v pražských Dejvicích vzniká Centrum Romů a Sintů, které se pro veřejnost otevře 1. března 2023. Bude prezentovat duchovní i hmotnou kulturu této menšiny, která má své unikátní muzeum v Brně, ale prostory v hlavním městě jí dosud chyběly a pro řadu návštěvníků a turistů budou dostupnější. Budoucí centrum bude specializovaným pracovištěm Muzea romské kultury.
Centrum Romů a Sintů bude sídlit ve vile, která byla postavena v roce 1937 a v posledních letech nebyla trvala obývána. Projekt na její rekonstrukci a adaptaci připravila architektonická kancelář Rujbr Architects. Slovo má architekt Vít Benda.
Vít Benda: „Návštěvníci budou chodit novým vstupem z východní strany, který je umístěný co nejdál od vilové zástavby, aby provoz centra nerušil zdejší sousedy. Novým vstupem návštěvník přijde do recepce s kavárnou, kde bude venkovní i vnitřní posezení, dále může pokračovat do multifunkčního sálu nebo do vyšších podlaží, kde budou klubové a výstavní prostory.“
Novým prvkem vily bude přístavba multifunkčního sálu, který se stane největší místností budoucího centra.
Vít Benda: „Plánujeme zde nový sál pro 50 osob, který bude částečně zapuštěný pod terénem, abychom nezastavovali stávající zahradu. Na střeše sálu bude pochozí terasa a zelená střecha, která plynule naváže na trávník zahrady.“
Velkých úprav se dočká také podkroví.
Vít Benda: „Na půdě vznikne velký otevřený podkrovní prostor, který bude sloužit převážně pro výstavy. Podkroví má rozlohu zhruba 120 metrů čtverečních.“
Vzhled prvorepublikové vily zůstane téměř nezměněný.
Vít Benda: „Ve vile jsou zachovány části původního interiéru, všechny budou dál zachovány a repasovány. Vila je zajímavá tím, že i přes své stáří téměř sto let je v poměrně dobrém technickém stavu, jsou zde dochovány původní vestavné skříně, původní okna s venkovními roletami, podlahy a podobně.“
Rekonstrukce vily by měla být zahájena na začátku příštího roku a potrvá do konce roku 2022. Centrum Romů a Sintů se návštěvníkům otevře v březnu 2023. Ale už před tím se v Praze mohou těšit na zajímavou výstavu, jak říká ředitelka Muzea romské kultury Jana Horváthová.
Jana Horváthová: „Po dva roky od roku 2022 do roku 2024 budeme mít v Letohrádku Kinských, takzvaném Musaionu, který patří Národnímu muzeu, výstavu výtvarného umění romských autorů, jejíž kurátorkou bude zřejmě romská umělkyně. I zde by měly probíhat edukační programy.“
Pražské Centrum Romů a Sintů bude pro veřejnost otevřeno ve stejném roce, jako budoucí památník holocaustu v Letech u Písku.
Jana Horváthová: „Ten vztah by měl být poměrně těsný, protože my předpokládáme, že pokud budou například exkurze školních skupin do Letů, tak si naplánují i návštěvu tohoto centra.“
Centrum Romů a Sintů by také mělo sloužit jako informační centrum pro širokou veřejnost.
Jana Horváthová: „Měla by tady fungovat taková příruční knihovnička a mělo by to být komunitní centrum, kde by měli mít Romové možnost se setkávat, realizovat své aktivity. Určitě bude vytvořen plán, abychom to všechno na té zdejší malé ploše zvládli. Určitě bychom tady chtěli realizovat veřejné kulturní akce nejen typu koncertů či přednášek, ale hlavně debaty, kde by se scházela jak romská minorita, tak majorita, aby zde diskutovaly otázky soužití. To hodně plánujeme, že by mělo probíhat i v Letech u Písku na místě utrpení, kde to má jinou atmosféru než tady, kde můžeme v případě pěkného počasí využívat i zahradu, která vilu obklopuje. Takže na obou těch místech plánujeme, že začnou debaty o zlepšování soužití, které zatím u nás moc neprobíhají.“
Centrum Romů a Sintů by v budoucnosti mohlo potvrdit roli Prahy jako mimořádné kulturní metropole.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.