Přátelil se s Trnkou a Werichem, chystal se točit Hobita. Americký animátor Gene Deitch nedá na Prahu dopustit

Rozhovor s americkým animátorem Gene Deitchem nejenom o tom, jak v tehdejším Československu točil animované filmy. Moderuje Lucie Výborná.
Na začátku 60. let odcestoval ze Spojených států do tehdejšího Československa, aby pracoval jako režisér animovaných filmů. Zamiloval se, a i když do Československa vůbec nechtěl, tak zde prožil zbytek svého života. Bydlí na Malé Straně, v rohu má filmového Oscara, miluje jazz a kamarádí se s Ondřejem Havelkou. Jmenuje se Gene Deitch a jak sám říká, žije se mu v Praze spokojeně.
„Když jsem přijel, tak to zde vypadalo velmi starodávně, připadal jsem si jako v mém dětství,“ vzpomíná.
Celý jeho příběh začal v době, kdy zde Američané chtěli levněji natáčet animované dětské filmy. Gene Deitch byl vybrán jako režisér, zdráhal se, ale nakonec svolil a jel se na 10 dní do Československa podívat. Film, který nakonec v ateliérech Bratři v Triku udělal, získal filmového Oscara.
Největší problémem pro něj byl cizí jazyk – zjistil, že pokud chce zde pracovat, musí se naučit česky. Definitivně se rozhodl zůstat, a to nejen kvůli práci, seznámil se se svou ženou Zdeňkou. Ale už hned na začátku svého pobytu v Československu si všiml velkého rozdílu v porovnání s životem v Americe.
„Lidé byli zavření, museli zavírat okna a dávat rolety dolů, trénovali také své děti, jak lhát,“ říká.
Věděl více než novináři
Záhy se ale v Praze dostal do zajímavé společnosti – setkával se Jiřím Trnkou, Janem Werichem, později úzce spolupracoval s Ondřejem Havelkou, kterému pomáhal v počátcích pěvecké kariéry s angličtinou.
Gene Deitch napsal autobiografii Z lásky k Praze. Dozvídáme se v ní například i to, jak měl režírovat první verzi tehdy ještě neznámého Hobita. Návrhy postav k animovanému Hobitovi vytvořil Jiří Trnka.
Navštěvoval pravidelně koncerty Originálního Pražského Synkopického Orchestru v Malostranské besedě a nahrával je na magnetofon. „Trénovali jsme spolu, vydával jsem zvuky a on říkal, že to je blízko nebo ne,“ vyzdvihuje Ondřej Havelka.
Vše v té době bylo magické, Prahu i lidi miloval, přesto ale vyžadoval neomezené zpětné vízum – každý druhý týden jezdil do Západního Německa na nákupy.
„Potkal jsem osobně hodně lidí, večeřeli jsme spolu a navštěvovali jsme se, věděl jsem, jací lidé jsou a jak myslí. Věděl jsem více než novináři,“ uzavírá.
Podívejte se, jak vypadá animace Hobita ze šedesátých let, na které Gene Deitch pracoval s Adolfem Bornem.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
V rodinné hrobce ve Skalné na Chebsku objevili archeologové mumii chlapce
-
Heydrichův vůz byl poprvé odhalen společnosti. Je poškozen v zadní části po explozi Kubišovy bomby
-
Izraelský útok v Pásmu Gazy zabil devět dětí místní lékařky. Za poslední den armáda zasáhla přes 100 cílů
-
Ve čtrnácti byl v odbojové skupině, v šestnácti kopal tunel z lágru. Příběh Leonida Dohoviče