Pramen, který nabije energií a silou, mají v Liptovském Jánu. U termálního zřídla se schází dobrá společnost

Síra, vápník, bublinky, voda a dobrá společnost. Když tyhle ingredience smícháte ve skalnaté prohlubni, vznikne unikátní místo pro posílení těla i ducha. Takový je přírodní pramen na okraji slovenské obce Liptovský Ján. Alespoň na krátké ponoření láká turisty cestující do Vysokých Tater nebo Slovenského ráje. 

Oblíbený je i mezi místními, kteří se do 20 stupňů teplé vody chodí namáčet celoročně. Voda ozdraví tělo, dobrá konverzace pozvedne náladu.

Přírodní vířivka

Jánská káď připomíná velikostí i tvarem vířivku, ale v přírodním provedení, obehnanou kusy skály. Uprostřed je zapuštěná široká betonová skruž a v ní nás na stojáka relaxuje sedm, rameno na rameni.

Jednou ze sedmice je také Elenka: „Můžu říct, že fakt to pomáhá, mám za sebou dvě operace páteře, uklidní se bolesti. Můžu lépe chodit, nohy mám pak lehké a běhám jako srnka,“ usmívá se žena, která do Liptovského Jána jezdí každý rok.

Pořádně prokrvit

Místní voda má pomáhat i při revmatických chorobách, kožních onemocněních nebo potížích ženských pohlavních orgánů.

Během několika minut pokryly každý centimetr mého těla drobné plynové bublinky. A kůže stále víc pálí. To se pokožka začíná prokrvovat. Až vylezu ven, budu prý úplně rudý.

Voda je hypotonická, silně uhličitá, vápeno-horečnatá a hydrouhličitanovo-síranová.

Praním ke zdraví

Léčivé účinky už místní znali za dob Marie Terezie, v 18. století. Prý je objevily místní ženy, které tu praly šaty nebo máčely konopí. Chodily s prádlem prý pořád častěji, s radostí, byly mladší a vydržely déle tancovat.

Nemá se to přehánět, procedura by neměla trvat déle než 20 minut. Ani to každý nevydrží, někoho pálení kůže vyžene dřív. Moji souputníci jsou ale zkušení, ošívám se jenom já a pokukuju po hodinách zavěšených na opodál stojícím smrku.

Procedura by neměla trvat déle než 20 minut

I po vynoření na chladný vzduch zažívám nezvyklý pocit. Na kůži jako bych cítil lehké, ale ostré řezání. Hlavně se ale prý nemám hned utírat, je třeba nechat minerály dál působit, aby mohly pokračovat hlouběji do těla.

Pohodlí se přeceňuje

Právě lehké a společně prožité nepohodlí je to, co dělá z koupání v kádi ten správný zážitek, myslí si Hanka:

Čtěte také

„Člověk si musí uvědomovat sílu přírody a kouzlo. Troška nepohodlí je potřeba, teplo totiž vypadá jinak, ale stojí to za to. Je to právě překročení pohodlí, co člověka vzpruží.“

Zkušených kolegů se ptám na tipy, jak si tenhle přírodní wellness nejlíp užít. V létě je prý dobré přijít brzy ráno nebo v podvečer, jinak se stojí dlouhá fronta. Asi nejcennější, i když trochu protichůdnou radu, dává Julius:

„Přijít když jsou tu lidi a povídat si s nimi. To je dělá 50 procent pobytu. Člověk tu potká jen samé dobré lidi, protože sem přijdou jen lidé, kteří chtějí zkusit, jak je to dobré.“

Přírodní pramen láká turisty cestující do Vysokých Tater nebo Slovenského ráje, ale i místní

Že se v Jánské kadi schází dobře naladění lidé, můžu po dnešku potvrdit.

Osvěžený léčivou vodou jdu zpátky do města o něco lehčím krokem

autoři: Ladislav Novák , aka
Spustit audio

Související