Pozastavení vydávání víz pro Rusy je účinnou sankcí v politickém i bezpečnostním smyslu, říká náměstek ministra zahraničí

11. srpen 2022

Ministr zahraničí Jan Lipavský navrhl omezit vydávání turistických víz pro ruské občany v celé EU. Česko vydávání víz až na výjimky pozastavilo hned po vpádu ruských vojsk na Ukrajinu. „Politicky to jednoznačně vysílá signál, že nelegální, nikým nevyprovokovaná agrese vůči demokratickému sousednímu státu je naprosto nepřijatelná a zároveň jsou nepřijatelné hrozby ostatním demokratickým státům třeba EU,“ vysvětluje náměstek ministra zahraničí Jaroslav Kurfürst.

autoři: Jan Pokorný , agf
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.