Porušováním pravidel se medicína vyvíjí. Vždy se zkoušely nepředstavitelné věci, zamýšlí se profesor Viklický
Pražský IKEM slaví padesát let fungování, ČT odvysílá o historii instituce dokument. Když se po revoluci hledal dárce, nejmladší lékař telefonoval celou noc po celé republice, vzpomíná přednosta transplantačního centra, profesor Ondřej Viklický. Transplantace je týmová práce, jeden závisí na druhém, říká. Nejvíc dárců dnes pochází z JIP, kde zemřou na mrtvici. V devadesátých letech to byli neopatrní sportovci. Jak se žije s jednou ledvinou? A kde leží budoucnost nefrologie?
Související
-
Jedna transplantace = Stovky hodin práce desítek lidí
Lékaři z IKEMu každý rok transplantují přes 200 orgánů. Na sálech stráví několik hodin. Samotné operaci ale předchází hod příprav — ty mají na starosti koordinátoři.
-
Lékaři z IKEM poprvé transplantovali tlukoucí srdce. Běžné to ale nebude, dodává odborník
Institut klinické a experimentální medicíny v Praze představil výsledky nové metody transplantace srdce. Tlukoucí srdce je udržováno při činnosti a převáží se za pacientem.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.