SERIÁL

9) Terapie koněm pomáhá dětem i jejich rodičům. „Pro peníze to neděláme,“ říká zakladatelka spolku Majoránek

Hipoterapie pro děti

Samota uprostřed lesa nedaleko Božetic na Písecku se stala léčebnou oázou. Zakladatelka spolku Majoránek Romana Koutníková tam pomáhá rodinám pečujícím o děti s různými druhy postižení. A není na to sama. Kromě fyzioterapeutů patří k jejím hlavním pomocníkům pět koní. Ti všichni vědí, že empatie i koňský hřbet dokážou zázraky.

„Tohle je Jenny, první členka naší rodiny. Máme ji od hříbátka, je to naše spoluzakladatelka,“ směje se paní Romana. S jejími koňmi se kamarádí hlavně malé děti, které sem přicházejí s nejrůznějšími postiženími: s Downovým syndromem nebo třeba s vývojovými vadami.

Léčit teplem, láskou a hlavně pohybem. To umí jen kůň

Vladimíra Houdová, Diana Houdová

Léčba koňskou láskou, koňským teplem a hlavně koňským pohybem – to je hipoterapie. Pohyb koně je zcela unikátní. Kůň totiž vytváří trojrozměrný pohyb.

A koně tahle práce baví. „Nedá se to naučit. Kůň musí mít k lidem vztah, musí s nimi chtít pracovat. Když je klisna uvolněná, je svou klidnou energii schopná předat i dítěti,“ popisuje paní Romana. 

... když miminko zvedne hlavu

Práce s dětmi a jejich rodiči prý nabíjí nejen koně, ale i zdejší lidské zaměstnance. „I když to nejsou vždy veselé životní příběhy. Musíme to dělat rádi a kvůli lidem, nesmíme si říkat, že je to práce, na které zbohatneme. Odměna pro nás je, když miminko, které leží a nezvedá hlavičku, tady na pár vteřin zapojí svaly a udělá první náznak.“

Služby spolku Majoránek ročně využije asi 60 klientů z celé republiky. Spolek ale nestačí uspokojit všechny zájemce. Proto by rád zrekonstruoval své zázemí. Pokud se to podaří, bude moct zdvojnásobit počet klientů a rozšířit nabídku služeb.