Pomoc bez zisku: Seriál o lidech, kteří napnuli své síly a pomáhají v neziskových organizacích

Terapie koněm pomáhá dětem i jejich rodičům. „Pro peníze to neděláme,“ říká zakladatelka spolku Majoránek

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Hipoterapie pro děti
0:00
/
0:00

Samota uprostřed lesa nedaleko Božetic na Písecku se stala léčebnou oázou. Zakladatelka spolku Majoránek Romana Koutníková tam pomáhá rodinám pečujícím o děti s různými druhy postižení. A není na to sama. Kromě fyzioterapeutů patří k jejím hlavním pomocníkům pět koní. Ti všichni vědí, že empatie i koňský hřbet dokážou zázraky.

„Tohle je Jenny, první členka naší rodiny. Máme ji od hříbátka, je to naše spoluzakladatelka,“ směje se paní Romana. S jejími koňmi se kamarádí hlavně malé děti, které sem přicházejí s nejrůznějšími postiženími: s Downovým syndromem nebo třeba s vývojovými vadami.

Léčit teplem, láskou a hlavně pohybem. To umí jen kůň

Vladimíra Houdová, Diana Houdová

Léčba koňskou láskou, koňským teplem a hlavně koňským pohybem – to je hipoterapie. Pohyb koně je zcela unikátní. Kůň totiž vytváří trojrozměrný pohyb.

A koně tahle práce baví. „Nedá se to naučit. Kůň musí mít k lidem vztah, musí s nimi chtít pracovat. Když je klisna uvolněná, je svou klidnou energii schopná předat i dítěti,“ popisuje paní Romana. 

... když miminko zvedne hlavu

Práce s dětmi a jejich rodiči prý nabíjí nejen koně, ale i zdejší lidské zaměstnance. „I když to nejsou vždy veselé životní příběhy. Musíme to dělat rádi a kvůli lidem, nesmíme si říkat, že je to práce, na které zbohatneme. Odměna pro nás je, když miminko, které leží a nezvedá hlavičku, tady na pár vteřin zapojí svaly a udělá první náznak.“

Služby spolku Majoránek ročně využije asi 60 klientů z celé republiky. Spolek ale nestačí uspokojit všechny zájemce. Proto by rád zrekonstruoval své zázemí. Pokud se to podaří, bude moct zdvojnásobit počet klientů a rozšířit nabídku služeb.

Spustit audio