Pojď si se mnou psát… Seriál Radiožurnálu odkrývá podoby internetových sexuálních útoků

Monika: Naboural se mi do webkamery a sledoval, jak se převlékám

Půl roku si 12letá Monika myslela, že si přes internet píše s jen o něco starším sympatickým klukem a prožívá svou první velkou lásku. Ptal se jí na školu i na koníčky, ale bavili se čím dál častěji také o sexu. Monika netušila, že na druhé straně je predátor ve věku jejího dědy…

Monika je drobná světlovláska, které je dnes 22 let a studuje vysokou školu. O internetovém sexuálním predátorovi dokáže mluvit i kvůli tomu, že chodila několik let k psycholožce. Ve svém pokoji v Praze ukazuje místo, kde se konverzace odehrávala: „Mám to tady trošku přemístěné. Stůl, kde jsem měla počítač, je na jiném místě,“ upřesňuje.

Čtěte také

Svůj příběh se Monika rozhodla sdílet v rámci dokumentu V síti režiséra Víta Klusáka, který je od minulého týdne v kinech.

Petr a Pavel

Monika chodila na gymnázium a nejlepší kamarádka se jí svěřila, že se přes internet seznámila se sympaťákem Petrem a virtuálně s ním chodí. „Bylo nám dvanáct ani jsme vlastně nevěděly, co to znamená s někým chodit,“ popisuje.

Petr měl 15letého bratra Pavla, hezkého kluka z Roudnice nad Labem, se kterým si začala psát Monika: „Pro nás to bylo jako sen – to, že se někomu líbíme a že nás někdo má rád,“ vysvětluje.

Propracovaná identita

Sourozenci Petr a Pavel ale reálně neexistovali. Jejich fotky predátor našel na internetu a vydával se za oba. Na Facebooku vytvořil i fiktivní profil jejich sestry, kamarádů a příbuzných:

Čtěte také

„Měl to hrozně promakané – jeden a ten samý člověk si vytvořil plno profilů, vytvořil celou propracovanou rodinu. Ta si vzájemně psala na zeď Facebooku. Každý profil měl svoji minulost, svoje fotky z dětství…“

Predátor měl pokaždé jinou výmluvu, proč nemůže během videohovoru zrovna mluvit nebo ukázat svůj obličej.

Webkameru ani mikrofon si nikdy nezapínal

„Bylo to postupné. Měsíc jsme si psali. Chtěl třeba, abych se připojila na Skype a usmála se, ale on si webkameru nikdy nezapínal,“ popisuje Monika.

Čtěte také

„Vždycky měl nějakou adekvátní výmluvu, abych mu jako 12letá holka věřila. Měl i vypnutý mikrofon – říkal, že ho má rozbitý, že mu do něj brácha Petr vylil limonádu a nemá zrovna peníze na opravu.“

Muž začal postupně dívku ovládat, stále víc a víc si chtěl psát o sexuálních tématech. „Říkal, že když půjdu spát, že ho nemám ráda. Tak jsem s ním třeba do 4 hodin do rána chatovala. Nechtěla jsem, aby byl na mě naštvaný. Pak jsem vstávala v 6 hodin do školy. Byla jsem pořád nemocná,“ vzpomíná studentka.

Viděl všechno v přímém přenosu

Po půl roce psaní se měla Monika s údajným Pavlem osobně sejít. Noc předtím to ale zjistila její matka a na schůzku ji nepustila. Predátor byl agresivní a začal Moniku vydírat přes choulostivé fotky, které si tajně pořizoval. Připojil se totiž tajně k její webkameře a všechno si nahrával.

Z natáčení dokumentu V síti

„Zpětně jsem si uvědomila, že mi poslal odkaz, na který jsem klikla, a on se mi naboural do webkamery. Sledoval mě, kdykoli jsem měla na stole zapnutý počítač. Viděl, jak se tady převlékám, jak tady chodím nahá. Také viděl, jak se snažím začít s nějakým uspokojováním. Měl to všechno v přímém přenosu.“

Třicet obětí, tříletá podmínka

Pak Monika náhodou zjistila mužovo telefonní číslo a chvíli s ním mluvila. „Byl to po hlase starý pán, bylo to fakt nepříjemný. Ptala jsem se, proč to dělá, a on odpověděl, že ho to baví a že to bude dělat dál,“ popisuje prožitý šok.

Případ následně převzala policie. Zjistila, že stejný sexuální predátor s iniciálami P. G. komunikoval s více než 30 nezletilými dívkami. V roce 2014 dostal podmínku za tři trestné činy, které souvisejí s dětskou pornografií a ohrožováním výchovy dítěte.

Spustit audio

Související