Podzim je pro řidiče rizikový. Předejít srážce se zvěří můžou plašiče, říká šéf BESIPu

Asistenční systémy v autech mají detekovat zvěř, na ověření jejich spolehlivosti je ale potřeba delší čas, říká vedoucí BESIPu Tomáš Neřold
Podzim je podle BESIPu pro řidiče rizikovým obdobím. Zvyšuje se počet střetů se zvěří, podle statistik je srážka se srnou nebo divočákem čtvrtou nejčastější nehodou na českých silnicích. Riziku srážky se nedá zcela vyvarovat, ale lze ho snížit, říká vedoucí bezpečnosti silničního provozu Tomáš Neřold.
Jak lze riziko snížit v místech, kde je srážka nejčastější?
Tím, že snížíme rychlost. Řidiči by neměli brát na lehkou váhu dopravní značení, navíc často ty úseky sami znají, protože jezdí často, ví, že zvěř se tam objevuje. Je zkrátka důležité soustředit se na jízdu. Pak se také dá dělat řada věcí pro to, aby to řidiči měli jednodušší, třeba odstraňovat křoviny podél silnic, protože zvěř se v ní schová a řidič pak prakticky nemá šanci reagovat.
Jak dopadají střety se zvěří na dálnici? A kolik jich policie evidovala v posledních letech? Poslechněte si celý rozhovor.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Trump: Izrael a Hamás souhlasily s první fází mírového plánu. Propustí se rukojmí a stáhnou vojáci
-
Hřib: Chceme brzdit extremismus, shodu najdeme. Opoziční radu nepovažuji za úplně dobrý nápad
-
Ve volbách se mobilizovaly chudší regiony. Je to poučení pro mainstreamové strany, říká Prokop
-
V USA zatkli podezřelého z požáru luxusní čtvrti v Los Angeles. Oheň způsobil škody za 3,1 bilionu korun