Počet nakažených koronavirem klesá. Čeká nás rozvolnění epidemických opatření?
Česko se začíná řídit protiepidemickým systémem, který rozděluje možné riziko šíření koronaviru do pěti stupňů. Podle nich by měla vláda rozhodovat, která z opatření rozvolní, nebo naopak zpřísní. Pokud by se situace v Česku nezhoršovala, ministerstvo zdravotnictví vládě navrhne zmírnění části opatření už od příštího týdne. „Pod 1000 nakažených denně bychom se mohli dostat dřív než v prosinci,“ myslí si ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek.
Související
-
V Praze se opatření dodržují víc než jinde, rozvolňovat by se mohlo po krajích, navrhuje matematik
Počet nově nakažených koronavirem klesá. Klesl ale také počet testů. Jaký vývoj předpovídají matematické modely? Tomáš Pancíř se ptá matematika René Levínského.
-
Za cílená opatření na rizikové osoby by stát zaplatil méně než za lockdown, říká imunolog Svoboda
Co očekávat od vakcíny proti koronaviru? A kdy se vrátíme k normálu? Vladimír Kroc se ptá imunologa Jaroslava Svobody.
-
I v době morové epidemie někteří lidé opatření zlehčovali, popisuje historik medicíny
Lidé se dříve dívali na zdraví jako na environmentální problém – znečištěné prostředí vede ke hnilobě i v lidském těle, vysvětluje historik medicíny Karel Černý.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.