Petr Šimůnek z KSČM: Dochází k překreslování vývoje historie druhé světové války a osvobození Prahy
Socha maršála Koněva v Praze v Dejvicích by měla být kulturní památkou. Alespoň podle místopředsedy KSČM Petra Šimůnka, podle kterého nelze překrucovat fakta o osvobození Prahy. Jak se dívá na plán vybudovat pomník Vlasovcům v pražských Řeporyjích?
„Jedná se o určité tlaky v české společnosti přepsat historická fakta ohledně druhé světové války a ukončení druhé světové války v Praze,“ vysvětluje důvody akce u sochy Koněva za přítomnosti ruského velvyslance a Koněvovy vnučky.
Čtěte také
Moderátorka Marie Bastlová v té souvislosti připomíná, že Praha 6 se rozhodla, že na svém území pomník maršála Koněva nechce a navrhuje ho přesunout. K tomu ale podle Šimůnka není důvod, a přepisování historie už je ve zdůvodňování přesunutí pomníku. V něm se podle něj píše, že maršál Koněv se svou armádou přišel už do osvobozeného města.
„To ale není pravda,“ konstatuje s tím, že Rudá armáda 6. května připravila pražskou operaci, která byla završena 9. května.
Moderátorka Marie Bastlová pokládá otázku, proč by si maršál Koněv, který se podílel na krvavém potlačení maďarského povstání v 50 letech, zasloužil pomník více než Vlasovci, kteří mají také rozporuplnou historii, ale objektivně přispěli k osvobození Prahy v květnu 1945.
„Musíme brát, za jakých podmínek přispěli a proč přispěli. Maršál Koněv velel jednotkám Rudé armády a spřáteleným armádám, které Praze přinesly skutečnou svobodu… Vlasovci vraždili při celé cestě z Ruska až po Prahu,“ argumentuje.
Související
-
Není to proti Koněvovi, ale proti Rusku. Socha může na Olšany, míní vnučka sovětského maršála
Můj děd nebyl diplomat, ale voják, zdůrazňuje vnučka maršála Koněva Jelena Koněvová. Památník podle ní nepatří na ruské velvyslanectví, ale třeba na Olšany.
-
Zrádci a vrazi, nebo zneuznaní osvoboditelé? Diskuze o významu kontroverzních vlasovců pokračuje
V pražských Řeporyjích by mohl vzniknout nový památník věnovaný kontroverzním vlasovcům. Kdo byl generál Vlasov a jak pomohly jeho jednotky při osvobozování Prahy?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka