Pěstování meruněk je u nás v ohrožení. Největší klimatická změna jsou teplé zimy, varují ovocnáři
Evropský pozorovatelský program Copernicus uvádí, že letošní únor byl celosvětově nejteplejším měsícem v historii měření. Jak na tyto výkyvy reagují sadaři? „Z druhů, které běžně pěstujeme, kvete ten nejranější, což jsou meruňky. První květy se začaly otevírat již poslední únorový den, což je v našich podmínkách něco naprosto nevídaného – to prožívají ovocnáři ve Španělsku nebo na jihu Francie. U ostatních druhů probíhá rašení,“ říká předseda Ovocnářské unie Martin Ludvík.
Jak teplejší počasí obecně ovlivňuje pěstování ovoce v ČR? Jaké trendy pozorujete? Může se třeba stát, že meruňky už se tady v budoucnu prostě nebudou pěstovat, protože na to nebude vhodné klima?
Čtěte také
To je asi ta největší klimatická změna, kterou zažíváme, jsou právě teplé zimy, kdy nám stromy začínají o něco dříve rašit. Zimní spánek, ta klidová fáze, je ukončena dříve, protože se udělá teplo a stromy začínají svůj fenologický proces.
A právě meruňkáři to často říkají, že když jim to třikrát čtyřikrát během pěti let poškodí mrazy, skutečně to ztrácí ekonomický smysl a je to velká škoda, protože o meruňky je zájem. Poptávka po nich je velká. Je to skutečně zajímavý druh i pro pěstování. Ale tato věc to může ovlivnit tak, že skutečně budeme muset od pěstování meruněk třeba i ustoupit.
V jakém horizontu?
Těžko říct. Ovocné sady jsou otázkou generace. Pěstitelé to potom udělají tak, že přestanou obnovovat ovocné sady a s pěstováním toho druhu skončí, nebo ho nahradí něčím jiným.
Jak mohou ovocnáři ochránit úrodu před mrazy? A dá se odhadnout, jakou úrodu letos pěstitelé čekají? Poslechněte si celý rozhovor.
Související
-
Máme nakročeno k mimořádně teplému únoru, změny klimatu postihují zejména nížiny, říká klimatolog
Příroda se letos probudila extrémně brzy, na řadě míst už několik dní kvetou sněženky, lísky nebo olše. Je letošní zima opravdu výjimečně teplá?
-
Předseda ovocnářů: V Česku zmizel přes zimu milion ovocných stromů, může za to i konkurence z Polska
Čeští ovocnáři zažívají těžké chvíle – potýkají se s nárůstem nákladů a také s konkurencí z Polska. Situaci dnes bude řešit ministr zemědělství.
-
Užívání auta, spotřeba masa, volba zaměstnání. Klima máme pořád v rukou, vyzývá klimatolog
Klimatolog Miroslav Trnka upozorňuje, že se zvyšuje extremita horkých vln a sucho střídají povodně. Dobrá zpráva ale je, že začínáme změnu klimatu vnímat jako problém.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.