Paříž by bez Napoleona vypadala jinak! Muzeum ukazuje válečníka jako architekta a vizionáře
Dovedete si představit obrovského slona na pařížském náměstí Bastily? Anebo pyramidu na hřbitově Pére Lachaise. Či snad ještě jedno město v samotné Paříži? Nechybělo mnoho a francouzská metropole mohla být bohatší o další dominanty. Tyto plány měl totiž Napoleon. V očích mnoha lidí byl hlavně vojevůdce, ve skutečnosti to byl člověk velmi tvořivý.
Kdyby nebylo unikátní výstavy v muzeu Carnavalet, možná bych si to ani neuvědomil. Před několika týdny začali v Paříži odstraňovat z mostu Pont des Arts zábradlí plné kovových zámků, symbolů uzamčených lásek. Možná to nevíte, ale tento most nechal postavit Napoleon.
Čtěte také
„Prohlížela jsem si Seinu a všechny mosty, které nechal postavit, a musím uznat, že výrazně změnil podobu města. Jeho kroky byly velmi praktické, mluví se hlavně o Vítězném oblouku, který je jeho podpisem, ale zajímavé jsou i jiné stavby. Třeba Madelaine, kde se nechal inspirovat antickým Římem,“ říká padesátiletá učitelka z pařížské čtvrti Belleville, která studuje velkou mapu Paříže.
Rok Napoleona připomíná jeho kreativitu
Letošní rok je ve Francii rokem Napoleona, připomíná se jeho vylodění, triumfální pochod do Paříže i bitva u Waterloo. Ale málokdo si uvědomuje ten paradox – Napoleon nebyl jenom válečník a ničitel.
„Pohled na Napoleona jako ničitele a dobyvatele je typický pro jeho nepřátele – zejména Angličany, kteří proti němu bojovali celý jeho život,“ ohrazuje se proti tomuto označení historik a autor mnoha publikací o Napoleonovi Philippe de Carbonniéres z muzea Carnavalet.
Související
-
Kolínskou se poléval Napoleon, Metternich i Marlene Diettrichová
Názvem kolínská se dnes označuje kdejaká voňavka včetně pitralonu. Ta pravá kolínská voda přišla na svět v roce 1709. V Kolíně nad Rýnem ji namíchal italský voňavká...
-
Francouzi přišli o bochníky chleba. Může za to Napoleon?
Historie francouzské bagety je dlouhá, stejně jako sám její tvar. Vše začalo na konci 18. století, v revoluční době.
-
Po vítězné bitvě si ho zasloužíš, po prohrané ho potřebuješ,...
Říká se, že setnout šavlí hrdlo lahve se šampaňským je zvyk, který zřejmě vymyslel francouzský císař a vojevůdce Napoleon. Je ale možné, že tenhle teatrální způsob ...