Papež navštívil Osvětim

28. květen 2006
Zprávy

Dnes končí návštěva papeže Benedikta XVI. v Polsku. V těchto chvílích se hlava římsko-katolické církve modlí za oběti holocaustu v bývalém nacistickém koncentračním táboře Osvětim.

Bývalý tábor Auschwitz-Birkenau, tedy Osvětim zařadili organizátoři do programu na výslovné přání Benedikta XVI. Zatímco polská média kladla největší důraz na návštěvu poutních míst v Polsku, zahraniční média se soustředí na závěr cesty v Osvětimi, kde nacisté zavraždili jeden a půl milionu lidí, především Židů, ale také mnoho Romů, Poláků a Rusů.

Asi není třeba připomínat, že Benedikt XVI. je Němec a že ho jako třináctiletého nacisté začlenili do Hitlerovy mládeže, a proto jsou jeho slova, gesta a jeho přítomnost na půdě tábora Auschwitz-Birkenau vnímána s mimořádnou pozorností.

Do bývalého německého tábora dorazila papežská kolona před hodinou, Svatý otec vysedl a zcela sám prošel branou s nápisem "Arbeit macht frei!". V úplném mlčení přešel pak poměrně dlouhý úsek pěšky až ke zdi smrti na dvoře bloku číslo 11, kde se pomodlil a zapálil svíci paměti.

Na tomto dvoře se přivítal s dvaatřiceti bývalými vězni, s každým si potřásl rukou a krátce pohovořil. Benedikt XVI. je v těchto chvílích na cestě do sousedního vyhlazovacího tábora Birkenau, kde se má setkat s představiteli různých vyznání. Odtud odjede na letiště v Balicích a odletí do Vatikánu.

autor: mdo
Spustit audio