Ozvěny dne 4. prosince 2009
Autorizovaným dodavatelem doslovných elektronických přepisů pořadů Českého rozhlasu je NEWTON Media, s.r.o. Texty neprocházejí korekturou.
Přehled zpráv
Jan BUMBA, moderátor:
Prezidenti Ruska a Spojených států by mohli dohodu o snížení počtu jaderných zbraní podepsat v Praze. Podle diplomatů ale zatím čas ani místo schůzky nejsou jasné.
Jan KOHOUT, ministr zahraničí:
My bychom něco takového měli u nás organizovat, jestli se to zhostíme, je velmi dobře, a jistě by to bylo pro Prahu docela zajímavé.
Renata KROPÁČKOVÁ, moderátorka:
Důchodci mají šanci získat jednorázově téměř dva a půl tisíce korun, ministr financí Janota záměr levicových poslanců kritizuje s tím, že státní rozpočet na něj nemá peníze.
Eduard JANOTA, ministr financí:
Je to nemožné, nerealizovatelné, z pohledu vývoje veřejných financí.
Jan BUMBA, moderátor:
Čeští tenisté bojují ve finále Davis Cupu v Barceloně.
Renata KROPÁČKOVÁ, moderátorka:
A počasí, v noci a zítra bude zataženo až oblačno, místy s mrholením, v noci se ochladí až na minus dva, přes den bude nejvýše plus pět stupňů Celsia.
Jan BUMBA, moderátor:
U mikrofonu jsou Renata Kropáčková a Jan Bumba.
Prezidenti Ruska a USA by mohli dohodu o snížení počtu jaderných zbraní podepsat v Praze
Renata KROPÁČKOVÁ, moderátorka:
Praha by se mohla stát dějištěm podpisu smlouvy prezidentu Ruska a Spojených států Dmitrije Medveděva a Baracka Obamy o jaderném odzbrojení. Dohoda by měla nahradit končící smlouvu Start 1 z roku 1991. Moskva ani Washington ale zatím pražskou schůzku oficiálně nepotvrdily ani nevyvrátily.
Jaromír MAREK, redaktor:
Podle informací Českého rozhlasu by Praha vedle Helsinek a Ženevy opravdu mohla být místem podpisu strategické smlouvy. Potvrdilo to tiskové oddělení Kremlu. Některé zdroje ale spekulují také o Oslu a Kodani jako o místech konání vrcholné schůzky. Český ministr zahraničí Jan Kohout je k výběru Prahy pro podpis nové dohody skeptický.
Jan KOHOUT, ministr zahraničí:
Nechci vylučovat nic, když bychom něco takového měli u nás organizovat, jestli se toho zhostíme, je velmi dobře a jistě by to bylo pro Prahu docela zajímavé a nepříjemné.
Jaromír MAREK, redaktor:
Pokud by k vrcholné schůzce skutečně došlo, z organizačního hlediska by nebylo nad naše síly připravit rychle vše potřebné. Radiožurnálu to potvrdil ředitel Útvaru ochranné služby české policie Lubomír Kvíčala.
Lubomír KVÍČALA, ředitel Útvaru ochranné služby české policie:
My jsme schopni připravit takovéto opatření během dvou, tří dnů.
Jaromír MAREK, redaktor:
Platnost osmnáct let staré smlouvy Start 1 o jaderném odzbrojení končí dnes o půlnoci. Jednání o nové smlouvě, která bývá považována za nový start ruskoamerických vztahů, nejen v oblasti jaderného odzbrojení intenzivně pokračují a smlouva je těsně před podpisem. Potvrdil to dnes ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.
Sergej LAVROV, ruský ministr zahraničí:
Co nejrychleji počítám, že k tomu dojde v nepříliš daleké budoucnosti.
Jaromír MAREK, redaktor:
Pro Prahu jako místo podpisu nového dokumentu mluví fakt, že to byla právě česká metropole, kde Barack Obama při své návštěvě letos v dubnu slíbil, že Spojené státy podniknou konkrétní kroky ke světu bez jaderných zbraní. Jaromír Marek, Radiožurnál.
Severoatlantická aliance posílí misi ISAF v Afghánistánu
Renata KROPÁČKOVÁ, moderátorka:
Severoatlantická aliance posílí misi ISAF v Afghánistánu. Vyslání třiceti tisíc nových vojáků už oznámily Spojené státy. Na schůzce ministrů zahraničí členských zemí Aliance a jejich partnerů z dalších přispěvatelských států k nim přibyly další tisíce.
Anders Fogh RASMUSSEN, generální tajemník NATO:
Nejméně 25 zemí pošle v roce 2010 více svých sil do Afghánistánu. Nabídli kolem 7 tisíc čerstvých sil s tím, že další ještě přibudou.
Pavel NOVÁK, redaktor:
Oznámil generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen. V roce 2010 tedy bude bezpečnost a boj s povstalci z řad Talibanu v Afghánistánu zajišťovat, včetně příslušníků americké armády o 37 tisíc vojáků víc. V rámci mise ISAF jich tam bude celkem působit 140 tisíc. Jak řekl ministr Jan Kohout, příští rok bude v Afghánistánu 535 českých vojáků, oproti letošku tedy bude i náš příspěvek větší.
Jan KOHOUT, ministr zahraničí:
Pokud jde o počet, ale jde o kvalitu, protože víte, že vysíláme vrtulníkovou jednotku.
Pavel NOVÁK, redaktor:
Z centrály NATO Pavel Novák, Český rozhlas, Brusel.
Penzisté by mohli v příštím roce získat mimořádný příspěvek 2400 korun
Renata KROPÁČKOVÁ, moderátorka:
Penzisté by mohli v příštím roce získat mimořádný příspěvek 2400 korun. Takzvaný 13 důchod prosazují sociálnědemokratičtí poslanci. Ve sněmovně dnes jejich návrh našel podporu. Teď ho projednají zákonodárci ve výborech. Výplatu mimořádného příspěvku ale kritizují občanští demokraté, lidovci i ministerstvo financí.
Zbyněk ZIKMUND, redaktor:
ODS chtěla návrh v prvním čtení úplně zamítnout, ale nepovedlo se jí to a návrh tak dostal šanci. Pokud ho poslanci i senátoři nakonec schválí, bude takový příspěvek důchodců podle ČSSD stát státní kasu zhruba 5 miliard korun. Zdeňku Škromachovi z ČSSD se nelíbí, že vláda Mirka Topolánka zrušila pravidelnou valorizaci důchodů.
Zdeněk ŠKROMACH, místopředseda strany /ČSSD/:
Vymlouvat se na ekonomickou krizi, to je samozřejmě hezké, přátelé, ale tady na to doplácí lidé.
Zbyněk ZIKMUND, redaktor:
Podle místopředsedy ODS Petra Nečase sociální demokracie špatně počítala, výdaje na 13 důchody dosáhnou víc než 6,8 miliardy korun.
Petr NEČAS, místopředseda strany /ODS/:
Tento návrh zákona je jakýmsi závěrečným zlatým hřebem v naprostém vymazání vládního protideficitního balíčku.
Zbyněk ZIKMUND, redaktor:
Ministr financí Eduard Janota návrh ČSSD nedoporučil a nehraje podle něho roli, z jakého zdroje bude příspěvek vyplacen. Zbyněk Zikmund, Radiožurnál.
Minimální podíl biopaliv v motorové naftě a benzinu se má zvýšit
Renata KROPÁČKOVÁ, moderátorka:
Minimální podíl biopaliv v motorové naftě a benzinu se má zvýšit. Poslanci pustili do dalšího čtení vládní novelu, která to má umožnit. Od dubna příštího roku by se tak zvýšil podíl biosložky u nafty na 6 procent a u benzinu na 4 a půl procenta. Novelou se nyní budou zabývat sněmovní výbory. Poslanci jim zkrátili lhůtu k projednání na 30 dnů. Zemědělský výbor chce k této problematice svolat na půlku lednu zvláštní seminář. Tématem se budeme podrobněji zabývat v dnešním Radiofóru.
Sjezd Strany zelených
Renata KROPÁČKOVÁ, moderátorka:
Volba vedení strany a změna stanov, to je hlavní program sjezdu Strany zelených, který před hodinou začal v Brně. O nejvyšší post ve straně se ucházejí tři kandidáti, úřadující předseda Ondřej Liška, bývalý místopředseda Republikové rady strany Matěj Stropnický a Jan Linhart z Pardubicka. Sjezd bude volit i místopředsedy a další členy předsednictva. Z brněnské sportovní haly Morenda se teď živě hlásí reportérka Radiožurnálu Věra Masopustová. Dobrý večer, Věro.
Věra MASOPUSTOVÁ, redaktorka:
Dobrý večer.
Renata KROPÁČKOVÁ, moderátorka:
Čím by chtěli kandidáti na šéfa Strany zelených delegáty sjezdu oslovit?
Věra MASOPUSTOVÁ, redaktorka:
Tak Ondřej Liška pochopitelně připomene své působení v Poslanecké sněmovně a na postu ministra školství.
Ondřej LIŠKA, 1. místopředseda Strany zelených:
A zároveň si myslím, že se v těch pěti měsících jako úřadující předseda strany dokázal, že jsem se svým týmem schopen stranu sjednocovat, nikoliv rozdělovat.
Věra MASOPUSTOVÁ, redaktorka:
Matěj Stropnický sází na své mládí a na to, že se mu díky tomu podaří oslovit nejen delegáty sjezdu, ale hlavně mladé voliče.
Matěj STROPNICKÝ, politik /Strana zelených/:
Myslím si, že mladá tvář, navíc nespojena s tím vládním angažmá, dokonce jaksi kriticky vymezené vůči němu, může jenom tenhle ten okruh voličů vrátit.
Věra MASOPUSTOVÁ, redaktorka:
Jan Linhart, který se u funkci předsedy Strany zelených ucházel už i na sjezdu v Teplicích, by naopak chtěl delegáty přesvědčit svými zkušenostmi.
Jan LINHART, kandidát na funkci předsedy Strany zelených:
Prošel jsem řadu pracovních funkcí, pracoval jsem ve státní správě, samosprávě, v současné době podnikám jako podnikatel, myslím si, že jsem ten život docela prožil a že mám co nabídnout.
Věra MASOPUSTOVÁ, redaktorka:
Volby nového vedení strany jsou na programu sjezdu zítra, změna stanov pak v neděli. Dnes večer by delegáti měli ještě schvalovat jednací a volební řád sjezdu. Ještě připomenu, že tu nevystoupí žádný předseda jiné politické strany, pozvaný není ani prezident republiky Václav Klaus. Z Brna Věra Masopustová, Radiožurnál.
Průměrná mzda v Česku ve třetím kvartále roku vzrostla
Renata KROPÁČKOVÁ, moderátorka:
23 tisíc 350 korun, taková byla průměrná mzda v Česku ve třetím kvartále roku. Meziročně se zvýšila o 4,8 procenta. Reálný růst platů byl jen o desetinu procenta nižší, protože se téměř nezvyšovaly ceny. Informoval o tom Český statistický úřad.
Tomáš MEDEK, redaktor:
Realita na výplatních páskách byla ale jiná, než ukazují čísla statistiků. Firmy v recesi totiž nejvíc propouštěli pracovníky s nejnižšími příjmy a výše průměrné mzdy tak uměle vzrostla. Ve skutečnosti se platy zvýšily pouze státním zaměstnancům, říká hlavní ekonom Raiffeisenbank Pavel Mertlík.
Pavel MERTLÍK, hlavní ekonom Raiffeisenbank:
Skutečné zvyšování mezd jednotlivců v soukromém sektoru asi bylo velmi omezené, v řadě případů víme o tom, že se mzdy i snižovaly. Ve veřejném sektoru docházelo ke skutečnému růstu mezd, průměrná mzda meziročně vzrostla o více než pět procent.
Tomáš MEDEK, redaktor:
Nejvyšší průměrná mzda je tradičně v hlavním městě 29 tisíc korun. Naopak v Karlovarském kraji je průměrný příjem o 10 tisíc nižší. Průměrná mzda je ale imaginární číslo, na které dvě třetiny lidí nedosáhnou. Tomáš Medek, Radiožurnál.
V Česku mírně klesl počet pacientů s akutními nemocemi dýchacích cest
Renata KROPÁČKOVÁ, moderátorka:
V Česku mírně klesl počet pacientů s akutními nemocemi dýchacích cest. Podle statistik ministerstva zdravotnictví stoná o 4 procenta méně lidí, než před týdnem. Počet typických chřipkových onemocnění, která se také sledují, ale vzrostl o 12 procent. Epidemii hlásí 4 moravské kraje, vyhlásil ji Královéhradecký kraj a blíží se jí kraj Liberecký.
Záchrana německé automobilky Opel
Renata KROPÁČKOVÁ, moderátorka:
2 celé 7 desetin miliard eur, tedy asi 70 miliard korun, takovou částku by měly evropské státy vynaložit na záchranu německé automobilky Opel. Požaduje to jeho vlastník americký koncern General Motors. Tento návrh je zatím tajný, ale Českému rozhlasu ho sdělil diplomatický zdroj z Evropské komise.
Ondřej HOUSKA, redaktor:
Necelé 3 miliardy eur, které General Motors požaduje, je výrazně míň, než chtěla firma Magna, která měla Opel původně převzít. Zatím ale není jisté, které evropské země se budou chtít na záchraně Opelu podílet. Plán General Motors na obnovu ztrátové automobilky má nejdřív posoudit Evropská komise. Opel má vedle Německa továrny také v Británii, v Španělsku nebo Belgii. Právě závod v belgických Antverpách je podle diplomatů hlavním kandidátem na úplné uzavření. Celkem chce General Motors v Evropě propustit víc než 8 tisíc zaměstnanců Opelu. Pro automobilku vyrábí také víc než 80 českých firem. Opelu dodávají čelní skla, světlomety nebo potahy na sedačky. Ondřej Houska, Český rozhlas, Brusel.
Chirurgové v Bratislavě se pokouší oddělit siamská dvojčata
Renata KROPÁČKOVÁ, moderátorka:
Chirurgové v Bratislavě se pokouší oddělit siamská dvojčata. Ta se narodila včera, ale jejich zdravotní stav si vyžádal okamžitou operaci. Děti mají srostlá játra a trávící ústrojí.
Lubomír SMATANA, redaktor:
Prognóza není dobrá, vývojové vady jsou příliš vážné, jedno z těch dětí má ale šanci přežít. Řekla primářka novorozeneckého oddělení Eva Franková. Děti jsou od včerejšího porodu napojené na dýchací přístroje. K zákroku lékaři přistoupili k tomu, že děti mají neprůchodné trávící ústrojí. Operace zahájili lékaři v jednu hodinu v nemocnici na Kramároch a stále pokračuje. Matkou dětí je pětatřicetiletá žena, která se dozvěděla teprve v nemocnici čtrnáct dnů před porodem, že čeká siamská dvojčata. O své identitě si nepřeje poskytovat jakékoliv informace. Lubomír Smatana, Český rozhlas, Bratislava.
Dobrodružná expedice s názvem Trabantem napříč Afrikou úspěšně skončila
Renata KROPÁČKOVÁ, moderátorka:
Dobrodružná expedice s názvem Trabantem napříč Afrikou po 3 měsících úspěšně skončila. Všichni účastníci této výpravy dnes odpoledne přistáli na ruzyňském letišti. Tříměsíční cestu jim mnohokrát zkomplikovaly poruchy obou aut, ale do cíle, kterým bylo Kapské Město, nakonec dorazili. Co bude s oběma trabanty teď, řekl Radiožurnálu vedoucí výpravy Dan Pribáň.
Dan PRIBÁŇ, vedoucí výpravy:
No, v podstatě ten jeden, oni oba přijedou někdy koncem prosince lodí, jeden vlastně by měl jít do aukce pro Člověka v tísni, který vlastně tam má školu, my jsme byli vlastně byli v Etiopii ve školách Člověka v tísni a v Namibii v jeho chráněných dílnách a vlastně ty peníze z tý humanitární aukce, kdy do toho dáme to auto, který projelo tu Afriku a ty děti po něm namalovaly hromadu obrázků, budou právě na tyhle ty jejich projekty. To druhý si nechám a ještě, že to nebylo v Jižní Americe, no.