Ozvěny dne 21. dubna 2006

21. duben 2006
Ozvěny dne

Autorizovaným pořizovatelem elektronického přepisu pořadů Českého rozhlasu je ANOPRESS IT, a.s. Texty neprocházejí korekturou.

Přehled zpráv

Za nelegální skládku u Libčevsi padla desetimilionová pokuta.

Sněmovna přehlasovala senátní veto k zákonu o neziskových nemocnicích.

Nákup nových transportérů pro naši armádu se komplikuje.

Bulharsku hrozí další povodňová vlna na Dunaji.

Začínají Ozvěny dne, kterými vás provede Tereza Tomášková.

Pokuta za nelegální skládku v Libčevsi

Za nelegální skládku odpadků u Libčevsi padla první pokuta 10 milionů korun. Peníze žádá Česká inspekce životního prostředí po firmě Bau 24. Jak připomíná redaktorka Ivana Solničková, skládka už třikrát hořela a je velmi pravděpodobné, že byla úmyslně zapálena.

Ivana Solničková: Podle zjištění inspektorů firma ukládala německý odpad bez souhlasu příslušných úřadů pro nakládání s odpady. Za to jí uložily maximální možnou pokutu, říká Jiří Turek z ústecké pobočky České inspekce životního prostředí.

Jiří Turek: K té nejvyšší možné pokutě jsme sáhli proto, protože se jedná o velmi nebezpečnou věc, čili bylo rozhodnuto, že z hlediska závažnosti bude přikročeno k takovéto výši.

Ivana Solničková: Společnost Bau 24 je ale v konkurzu. Pokutu tedy bude muset zaplatit správce konkurzní podstaty. 3 lidi už kvůli skládce německého odpadu v Libčevsi policie obvinila z porušování předpisu o oběhu zboží s cizinou a z trestného činu nakládání s nebezpečnými odpady. Jaký jim za to hrozí trest upřesnila okresní státní zástupkyně Zdeňka Bendová.

Zdeňka Bendová: Pokud jde o ty lidi, kteří jsou obviněni, tak těm hrozí trestní sazba do pěti let.

Ivana Solničková: Německý opad z ilegální skládky u Libčevsi by měla odstranit německá spolková země Sasko-Anhaltsko. Ta už také uznala, že odpad pochází z její země.

Než se ale uvolí úředníci ze Saska-Anhaltska odpadky skutečně odklidit, chtějí zjistit, jestli opravdu pocházejí od nich. Navíc se další, tentokrát německá firma Shale, brání nařčení, že dovozem odpadu do Česka porušila zákony. Argumentuje písemným dokladem z Čech, který má potvrzovat, že jí dovezený odpad byl řádně zlikvidován a neskončil tedy na skládce v Libčevsi. Podrobnosti od berlínského zpravodaje Českého rozhlasu Jiřího Hoška.

Jiří Hošek: Německa společnost tvrdí, že má písemné prohlášení pocházející z České republiky, které jí zbaví z obvinění z dovezení odpadu na ilegální skládku v Libčevsi. Dokument podle agentury DPA potvrzuje, že dovezený odpad byl v plné míře a v souladu s předpisy zlikvidován v plzeňské spalovně. Podle Ministerstva životního prostředí Saska-Anhaltska čeká firmu z města Hale na počátku příštího týdne slyšení před Zemským správním úřadem. Na čtvrtek je pak naplánována schůzka ministryně životního prostředí Saska-Anhaltska s náměstkyní stejného resortu z Česka. Do té doby by se taky mělo vyjasnit, kolik odpadu se vůbec na skládku v Libčevsi z Německa dostalo. Obviněná firma uvádí 1500 tun, zvláštní odpadová agentura z Bádenska Würtenberska ještě o 500 tun víc a česká strana dokonce 4 tisíce tun.

K tématu se podrobněji vrátíme ve zpravodajském magazínu Stalo se dnes, který začíná po 21. hodině.

Sporný zákon o neziskových nemocnicích

Sporný zákon o neziskových nemocnicích míří k prezidentovi. Ve Sněmovně ho dnes prosadili sociální demokraté a komunisté, když přehlasovali veto Senátu. Po Zákoníku práce je to už druhá důležitá předloha, která prošla díky spolupráci vládní ČSSD a opoziční KSČM. Pro hlasoval také unionista Svatopluk Karásek, zatímco další poslanci Unie svobody, ODS a KDU-ČSL byli proti. Informuje redaktorka Lucie Husárová.

Lucie Husárová: O přijetí zákona se předem příliš nepochybovalo. Nakonec pro něj zvedlo ruku 107 ze 171 přítomných poslanců. Norma předpokládá vznik více než 140 neziskových nemocnic, které by měly nárok na peníze od zdravotních pojišťoven. Ostatním nemocnicím by pojišťovny hradily jen akutní péči a zbylé zákroky by si lidé platili sami. Kritici zákona o nemocnicích z ODS a KDU-ČSL tvrdí, že norma některá dobrá zařízení zlikviduje a ohrozí tak pacienty. Tomáš Julínek, stínový ministr zdravotnictví ODS prohlásil, že zákon je nebezpečný z mnoha důvodů.

Tomáš Julínek: Nejdůležitější na tom je, že fakticky znejišťuje téměř 80 nemocnic v České republice, které neví, jestli budou nebo nebudou mít smlouvu se zdravotní pojišťovnou, což znamená až tisíce pracovních míst, zdravotníků a nejistota pro obyvatele.

Lucie Husárová: Ministr zdravotnictví David Rath naopak tvrdí, že norma zajistí dostupnou zdravotní péči pro všechny občany.

David Rath: Nemocnice v celé republice budou mít na výběr, zda se stanou neziskovými, některé se budou muset stát neziskovými nemocnicemi a ty ostatní, zda se stanou neziskovými, nebo zda požádají zdravotní pojišťovny o smlouvy tak, jak je tomu dnes.

Lucie Husárová: Politici se při jednání o zákonu vzájemně obviňovali ze lží a z touhy rozkrást veřejný majetek. Je možné, že spor o zákon nakonec skončí u Ústavního soudu.

Nákup nových transportérů pro naši armádu

Nákup nových transportérů pro naši armádu se komplikuje. Smlouvy o její dodávce a ofsetových programech podepíše Ministerstvo obrany s rakouskou zbrojovkou Steyer nejdřív v květnu. Představitelé resortu přitom dlouho ujišťovali, že historicky největší armádní zakázkou za 23 miliard a 600 milionů korun uzavřou ještě tento měsíc. Podrobnosti má redaktor Pavel Otto.

Pavel Otto: Neúspěšná finská společnost Patria podá v nejbližších dnech rozklad proti rozhodnutí Antimonopolního úřadu. Ten stížnost Finů ve středu zamítl, protože zakázka je podle něj strategická, takže se na ní nevztahuje zákon o zadávání veřejných zakázek. Teď se ale jejich námitkami bude muset zabývat znovu. Pokračuje šéf úřadu Martin Pecina.

Martin Pecina: U mě ta věc bude definitivně ukončená někdy během pěti, šesti týdnů od okamžiku, kdy obdržíme ten rozklad, který tedy dosud nemáme.

Pavel Otto: Pecina tvrdí, že bez ohledu na rozhodnutí Patrie může Ministerstvo smlouvy se Steyrem podepsat, protože podání rozkladu prý nemá odkladní účinek. Kopii středečního rozhodnutí Pecinova úřadu, který má Radiožurnál k dispozici, ale jeho náměstkyně Jindřiška Koblihová píše, že pokud Finové podají rozklad do 15 dnů, odkladní účinek tento krok mít bude. Mluvčí resortu obrany Andrej Čírtek zdůrazňuje, že nyní záleží především na právní čistotě chystaného kontraktu.

Andrej Čírtek: Předsun podpisu na květen je pravděpodobný. Jednou podmínkou podpisuje je definitivní rozhodnutí UOHS, druhou podmínkou je seznámit s em návrhu smlouvy poslanec Výboru pro obranu a bezpečnost.

Pavel Otto: Antimonopolní úřad ve svém rozhodnutí píše, že zakázku zadalo Ministerstvo transparentním a nediskriminačním postupem a že Patrie jejím rozporováním účelově zneužívá právo. Finská zbrojovka je ale přesvědčená o opaku a chce využít veškeré dostupné právní nástroje v rámci České republiky i Evropské unie. Kromě žaloby na resort obrany by tak celý spor mohl skončit až u mezinárodní arbitráže.

Přehled zpráv

Poslanci ČSSD a KSČM přehlasovali Senát a prosadili nový Zákoník práce. Pro jeho přijetí demonstrovali na podzim tisíce odborářů. Pravice normu kritizuje.

Soud zprostil uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře viny v kauze údajného tří milionového podvodu. Obžaloba ho vinila z toho, že oklamal majitele soukromých pozemků v Letech u Prahy.

Prezident Václav Klaus navštíví pracovně Spojené státy, kde ho čeká mimo jiné setkání s guvernérem Kalifornie a bývalou hvězdou akčních filmů Arnoldem Swarzenegrem. Klaus bude za oceánem od neděle do příštího čtvrtka.

Povodně v Bulharsku a Maďarsku

Části Bulharska hrozí další povodňová vlna. Ochranné hráze kolem Dunaje u města Vidin přestávají odolávat náporu vodních mas. Na některých místech voda prosakuje a už zaplavila kolejiště na místním nádraží. Dvě tisícovky lidí ze strachu před velkou vodou už město opustily. Před povodní utíkají také Maďaři. Na řece Köreš se protrhla hráz. Z Budapešti informuje spolupracovník Radiožurnálu Gregor Martin Papucsek.

Gregor Martin Papucsek: Obyvatele třech vesnic v cípe, kde se řeka Köreš vlévá do Tisy na jihovýchodě Maďarska, vystěhují do nedalekých obcí, kde jsou na podobnou situaci přepravení už několik dní. Dohromady jde o 4 a půl tisíce lidí. Úřady požádaly muže, aby zůstali a pomáhali při záchranných prácích. Hráz se na řece Köreš ucpala a hrozí zaplavení celé oblasti. Armádní vrtulníky shazují na kritické místo kontejnerové nádoby naplněné pískem. Podobné případy se staly i po dobu povodní v roce 2000. Tehdy je zvládli. Na místo bylo odveleno 6 vojáků spolu s těžkou technikou. Premiér Ferenc Gyurcsany po poledni přerušil svoji okružní cestu v rámci předvolební kampaně a osobně přiletěl na místo činu.

Zátah amerických úřadů na ilegální přistěhovalce

Americké úřady podnikly historicky největší zátah na ilegální přistěhovalce. Zatkli přitom 6 manažerů firmy IFCO, která má sídlo v Německu. Více zjistil severoamerický zpravodaj Českého rozhlasu Alexandr Pýcha.

Alexandr Pýcha: Federální agenti při zásahu odhalili na 1200 ilegálů, kteří pracovali v několika závodech na výrobu palet. Americká policie je za přísných bezpečnostních opatření většinou letecky vyhostila ze Spojených států. Zatčeným manažerům firmy IFCO hrozí několikaleté vězení a každému pokuta až 250 tisíc dolarů za rozsáhlý daňový únik ze zaměstnávání lidí načerno. Americký ministr pro vnitřní bezpečnost Michael Čírtek varoval, že americké úřady ještě zesílí boj proti nelegálnímu zaměstnávání imigrantů.

Zkolabování elektronického bankovnictví v Číně

V Číně na 7 hodin zkolabovalo elektronické bankovnictví. Na 170 milionů lidí nemohlo používat své platební karty, ani vybírat peníze. Jak dodává zpravodaj Českého rozhlasu Robert Mikoláš, ztráty se odhadují na více než miliardu nulanů, tedy kolem 3 miliard korun.

Robert Mikoláš: Selhání jediného národního provozovatele elektronického bankovnictví společnosti China Junirpej postihlo 3 provincie na východním pobřeží, včetně megalopole Shanghaje. Přes den tak nebylo možné používat při nakupování platební karty, ani si vybírat hotovost z bankomatů. Finanční ztrátu tak zaznamenaly hlavně obchody a nákupní centra. Kreditní a debetní karty si získávají v Číně na stále větší oblíbenosti. Vůbec první karta byla v nejlidnatější zemi světa vydána v roce 1985. V současnosti se odhaduje, že jich je kolem lidmi kolem miliardy. Čínské úřady se navíc snaží, aby do pořádání olympijských her v Pekingu v roce 2008 maximálně přibylo míst, kde se dá platit kartou.

Zproštění viny Vladimíra Hučína

Odvolací Krajský soud v Olomouci dnes zprostil bývalého důstojníka Bezpečnostní informační služby Vladimíra Hučína obžaloby ze 6 trestních činů. Hučín měl v 90.letech, kdy pracoval v BIS, údajně podněcovat levicový extremismus, aby mohl na jeho hrozbu upozornit. Soud dnes potvrdil rozsudek přerovského Okresního soudu, proti kterému se odvolala státní zástupkyně. Případ sleduje redaktorka Alena Vykydalová.

Alena Vykydalová: Třiapadesátiletý Vladimír Hučín byl obžalován z nedovoleného ozbrojování, neuposlechnutí rozkazu, zneužití pravomoci veřejného činitele, šíření poplašné zprávy, ohrožení utajovaných skutečností a neoprávněného nakládání s osobními údaji. Odvolací soud se s verdiktem prvního stupně ztotožnil s jednou výjimkou. Co se týká trestného činu neuposlechnutí rozkazu, trestní stíhání zcela zastavil, protože za tento skutek byl potrestán propuštěním z BIS. Vladimír Hučín považuje zproštění viny za vítězství celého týmu lidí.

Vladimír Hučín: Je to takové vítězství a má to určitou hořkou pachuť, protože ten účel byl vlastně splněn. Já jsem byl 5 let vláčen martýriem jako nějaký podezřelý atentátník a kladeč bomb, a vlastně pod touto legendou jsem byl odstraněn z BIS. Mám z toho samozřejmě, z toho dnešního vítězství dobrý pocit.

Alena Vykydalová: Zda podá státní zastupitelství proti osvobozujícímu rozsudku dovolání k Nejvyššímu soudu v Brně, zváží státní zástupce Mojmír Pleva až po prostudování písemného vyhotovení rozsudku.

Mojmír Pleva: Těžko se lze vyjadřovat, protože je třeba pečlivě zvážit odůvodnění, které bude v písemném vyhotovení, protože věc není jednoduchá.

Alena Vykydalová: Radost nad konečným soudním verdiktem neskrývá ani Hučínův obhájce Milan Hulík, který je přesvědčen o tom, že bylo politickým záměrem Hučína zlikvidovat.

Milan Hulík: Samozřejmě je to totální vítězství. Už to lepší dopadnout nemohlo. Vítězství právní, ale samozřejmě i morální a je to porážka někoho velká.

Oslavy 80.narozenin britské královny Alžběty druhé

Jedna z nejdéle vládnoucích panovnic na světě, britská královna Alžběta druhá, slaví 80. narozeniny. Významný den strávila ve Windsdorském zámku v údolí Temže. Pokračuje spolupracovník Radiožurnálu ve Spojeném království Milan Kocourek.

Milan Kocourek: Pro panovnici, která je na trůnu 53 let, začaly oslavy jejích narozenin salvami 21 děl v zámeckém parku. To bylo o půl jedenácté. V pravé poledne královna s manželem vévodou z Edinburgu vyšli z bran Windsdorského zámku, kdy irská garda panovnici přivítala skladbou šťastné narozeniny Happy Birthday. Nenuceně se usmívající královna v sytě růžovém plášti, s kloboukem stejné barvy, přijímala osobní gratulace v ulicích, kde se shromáždily tisíce. Zastavovala se a hovořila s lidmi, zatímco její pobočníci pečlivě odebírali květiny a blahopřání nadšených gratulantů. Slavnostní večeře se koná v paláci Kiu jihozápadně od Londýna.

Čestná plaketa pro sochaře Olbrama Zoubka

Stejné datum narození jako britská panovnice má ve svém rodném listě také sochař Olbram Zoubek. Prezident Václav Klaus mu dnes předal Čestnou plaketu. Po pilotovi z druhé světové války Františku Peřinovi je Zoubek druhým nositelem tohoto vyznamenání. Radiožurnálu sochař řekl, jaké pro něj setkání s prezidentem bylo.

Olbram Zoubek: Příjemné se skleničkou a dostal jsem speciální dárek, medaili samozřejmě taky, ale k tomu ještě krásnou láhev slivovice, kterou já miluju. Já jsem mu to řek, když jsme si připíjeli, co rád piju, takže slivovici. Takže vytah z tajnech zásob hradních krásnou láhev takovou parádní.

Přehled zpráv

A na závěr Ozvěn dne ještě přehled nejdůležitějších událostí.

Za nelegální skládku u Libčevsi padla první pokuta 10 milionů korun. Česká inspekce životního prostředí chce peníze po firmě Bau 24. Skládka už třikrát hořela a je velmi pravděpodobné, že byla úmyslně zapálena.

Sporný zákon o neziskových nemocnicích míří k prezidentovi. Ve Sněmovně ho prosadili sociální demokraté a komunisté, když přehlasovali veto Senátu. Po Zákoníku práce je to už druhá důležitá předloha, která prošla díky spolupráci vládní ČSSD a opoziční KSČM.

Nákup nových transportérů pro naši armádu se komplikuje. Smlouvy o její dodávce a ofsetových programech podepíše Ministerstvo obrany s rakouskou zbrojovkou Staier nejdříve v květnu.

Části Bulharska hrozí další povodňová vlna. Ochranné hráze kolem Dunaje u města Vidin přestávají odolávat náporu vodních mas. Před velkou vodou utíkají také Maďaři.

Takové byly Ozvěny dne, které připravila zpravodajská směna Zuzany Bančanské.

autor: tet
Spustit audio

Více z pořadu