Ozvěny dne 15. listopadu 2006

15. listopad 2006
Ozvěny dne

Autorizovaným dodavatelem doslovných elektronických přepisů pořadů Českého rozhlasu je NEWTON I.T., s.r.o. Texty neprocházejí korekturou.

Exekuce majetku společnosti Setuza

Tereza TOMÁŠKOVÁ, moderátorka:
Stát podal návrh na exekuci majetku ústecké společnosti Setuza, vůči které drží zhruba čtyřmiliardovou pohledávku. O jejím řešení formou zabavování majetku dnes rozhodla vláda Mirka Topolánka. Návrh byl podle ministryně zemědělství Mileny Vicenové už podán soudu v Ústí nad Labem. Setuza ale tvrdí, že o exekuci nemůže být řeč, protože o platnost pohledávky se vedou soudní spory. Podrobnosti zjišťoval redaktor Radiožurnálu Ondřej Černý.

Ondřej ČERNÝ:
Podle premiéra Mirka Topolánka byly důvody rozhodnutí vlády ekonomické, mezinárodní, na ministerstvu zemědělství totiž leží žádost Evropské komise o vysvětlení možné nedovolené podpory Setuzy a také bezpečnostní, ty ale premiér odmítl upřesnit.

Mirek TOPOLÁNEK, předseda ODS, předseda vlády /ODS/:
Já nemohu říct jaké důvody vedly k tomu, že i z bezpečnostních důvodů bylo navrženo nakonec řešení exekuce.

Ondřej ČERNÝ:
Server Aktuálně.cz prý informaci o exekuci přinesl jako první, spekuluje o tom, že nedávný prodej Setuzy byl pouze fiktivní a původní vlastníci, podnikatelé kolem Tomáše Pitra ji stále ovládají. A proč vláda rozhodla právě dnes? Vysvětlení má ministryně zemědělství Milena Vicenová.

Milena VICENOVÁ, ministryně zemědělství /nestraník/:
Jsme povinni jedna z péčí řádného hospodáře, situaci musíme řešit bezodkladně.

Ondřej ČERNÝ:
Možnou interpretaci, že jde také o vstřícný krok směrem k ČSSD a Jiřímu Paroubkovi při vyjednávání o nové vládě, premiér Mirek Topolánek odmítl.

Mirek TOPOLÁNEK, předseda ODS, předseda vlády /ODS/:
Pokládám tuto spekulaci za nepodloženou. Nemá to žádnou souvislost.

Ondřej ČERNÝ:
A jak se k exekuci staví samotná Setuza? Její stanovisko Radiožurnálu tlumočila mluvčí firmy Marie Logrová.

Marie LOGROVÁ, mluvčí Setuzy:
Ta exekuce je podle našeho názoru protiprávní krok v současné době.

Ondřej ČERNÝ:
Tomáš Pitr vidí za krokem vlády snahu konkurence poškodit Setuzu, protože vláda prý vůči firmě žádnou pohledávku nemá. Důsledky toho podle něj mohou být pro firmu fatální.

Tomáš PITR:
Může to být pro ni likvidační.

Ondřej ČERNÝ:
To ale vláda odmítá. Podle premiéra Mirka Topolánka bude Setuza normálně dál fungovat pod vedením konkurzního správce a v konečném důsledku by z celého procesu měli mít prospěch i daňoví poplatníci.

Mirek TOPOLÁNEK, předseda ODS, předseda vlády /ODS/:
Analýzy ukazují, že tímto může být dokonce pohledávka státu zhodnocená.

Ondřej ČERNÝ:
Setuza vyrábí známé značky margarinu, olejů, mýdel a pracích prášků. Ještě před nedávným prodejem zástupci podniku tvrdili, že chtějí drogistickou výrobu utlumit a soustředit se zejména na lukrativní výrobu biopaliv.

Tereza TOMÁŠKOVÁ, moderátorka:
S návrhem na exekuci majetku Setuzy vláda uspěla. Před chvíli zveřejnil server Aktuálně.cz informaci o tom, že v nejbližších hodinách do podniku nastoupí exekutor. Podnik teď bude řídit správce, kterého soudní exekutor určí. Sepíše majetek a bude muset zajistit, aby nebyl z firmy vyveden.

Jaroslava Starku obvinila policie z trestných činů

Tereza TOMÁŠKOVÁ, moderátorka:
Šéfa příbramského fotbalového klubu Marila Jaroslava Starku a dalších šest mužů obvinila policie z několika trestných činů v souvislost s únosem a smrtí otce uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře. O tom, zda na ně bude uvalena vazba, rozhodne soud nejpozději zítra. Podrobnosti má redaktor Pavel Otto.

Pavel OTTO:
Kromě Starky zatkla v úterý policie také viceprezidenta fotbalové Marily Vlastimila Spěváka a jeho pravou ruku Miroslava Ruse. Bývalý Krejčířův obchodní partner a Libanonec Tarek Asaffa Bechara, který je podezřelý i z nelegálních obchodů se zbraněmi, je podle mluvčího městského Státního zastupitelství v Praze, Martina Omelky, stíhán jako uprchlý.

Martin OMELKA, mluvčí městského Státního zastupitelství v Praze:
Bylo zadrženo sedm osob, byli obviněni z trestných činů, zbaveni osobní svobody a loupeže, dílem jako spolupachatele, dílem jako účastníci a v současné době tedy probíhají výslechy.

Pavel OTTO:
Podle Omelky budou vyšetřovatelé vyslýchat zadržené muže až do pozdních nočních hodin. Starkův obhájce řekl, že policie nepovažuje jeho klienta za organizátora únosu a stíhá ho za spolupachatelství. Při domovních prohlídkách prý policie u Starky nic nenašla. Významný podnikatel Lambert Krejčíř zmizel na podzim 2002. Přestože po něm detektivové intenzivně pátrali, dosud nenalezli ani jeho mrtvé tělo. Lidé z Příbrami, které se přezdívá "středočeské Palermo", považují Starkovo jméno za synonymum podsvětí. Někteří se ale domnívají,že jeho zatčení, při němž asistovala speciální jednotka a vrtulník, bylo zbytečně teatrální. Obávají se, že fotbalový klub Marila, s nímž souvisí i činnost šesti stovek mládežnických oddílů přijde o sponzory.

Rýsuje se dohoda o podobě nové vlády

Tereza TOMÁŠKOVÁ, moderátorka:
Prezident Václav Klaus očekává, že po víkendovém Kongresu ODS mu premiér Mirek Topolánek přinese konkrétnější dohodu o podobě nové vlády. Takový je výsledek dnešního setkání obou politiků na Pražském hradě. Jak dodává reportérka Veronika Hankusová, podle Klause a Topolánka se už řešení začíná rýsovat.

Veronika HANKUSOVÁ:
Určitý základ řešení je na světě, ale je nutné počkat na Kongres ODS, řekl po jednání s prezidentem Mirek Topolánek.

Mirek TOPOLÁNEK, premiér /ODS/:
Po tom týdnu jednání se odvažuji říct, že ten zárodek toho řešení je na světě a opravdu potřebuji od Kongresu ODS, aby mi k tomu řešení dal mandát.

Veronika HANKUSOVÁ:
Václav Klaus Topolánkův krok chápe. Situaci ale podle něj není možné protahovat, a proto čeká další jednání hned příští týden.

Václav KLAUS, prezident České republiky:
Očekávám, že hned po tom víkendovém Kongresu ODS budou pokračovat další kroky.

Veronika HANKUSOVÁ:
Šéf ODS chce sestavit vládu založenou na dohodě všech čtyř nekomunistických stran, která by zemi neřídila celé volební období. Současně sestavením vlády by se mělo také vyřešit obsazení postu předsedy Poslanecké sněmovny. Příští týden bude ODS s dalšími stranami jednat nejprve o podobě a programu kabinetu. Později o jeho personálním obsazení. Dohoda by podle Mirka Topolánka mohla být na světě už začátkem prosince.

Mirek TOPOLÁNEK, premiér /ODS/:
Určitě budeme chtít, já nejsem poslední, kdo by si přál protahování termínu fungování té odstupující vlády, termíny před mikulášské než po tříkrálové.

Vrtulníková základna v Přerově se rušit nebude

Tereza TOMÁŠKOVÁ, moderátorka:
Armádní vrtulníková základna v Přerově se zatím rušit nebude. Vláda o rok odložila rozhodnutí předchozího kabinetu přestěhovat přerovskou letku do Náměšti nad Oslavou. V průběhu následujícího roku chce prověřit, jestli by bylo možné vybudovat v Přerově letiště se smíšeným provozem. Jak dodává redaktorka Jana Zemková, tuto variantu prosazují přerovský magistrát společně s Olomouckým a Zlínským krajem.

Jana ZEMKOVÁ:
Už dříve navrhli, že se na provozování základny budou finančně spolupodílet. Do roku 2013 chtějí v Přerově vybudovat civilní letiště. Podle olomouckého hejtmana Ivana Kosatíka by to bylo pro obě strany výhodné.

Ivan KOSATÍK, olomoucký hejtman:
Každý, dejme tomu, dostane na polovinu své provozní náklady a přitom se dosáhne efektu, který je příznivý jak pro armádu tak civilní letectví.

Jana ZEMKOVÁ:
Regionální politici se v souvislosti s plánovaným zrušením základny obávali nárůstu nezaměstnanosti a poklesu kupní síly obyvatel. Podle ředitele Úřadu práce v Přerově Michaela Langoše by se míra nezaměstnanosti v případě odchodu vojáků do Náměště nad Oslavou zvýšila až o jeden procentní bod.

Michael LANGOŠ, ředitel Úřadu práce v Přerově:
Všude, odkud odejde vojenská posádka, tak dojde k takovému nepříznivému dopadu na kupní sílu.

Jana ZEMKOVÁ:
Pokud by měla vrtulníková letka v Přerově zůstat, mohlo by to podle předběžných odhadů stát dvě až tři miliardy korun. Na rozdíl od zmodernizovaného letiště v Náměšti ale nemohou bez nutných úprav v PřerověBochoři přistávat taktické letouny NATO.

Částečné otevření trhu služeb v EU

Tereza TOMÁŠKOVÁ, moderátorka:
Evropský parlament definitivně schválil částečné otevření trhu služeb v pětadvaceti zemích Unie. Možnost nabídnout své služby za hranicemi se tak zjednoduší i pro české živnostníky a firmy. Více redaktor Tomáš Medek.

Tomáš MEDEK:
Jednotlivé členské státy musí směrnici převést do národní legislativy do tří let a zrušit tak řadu překážek, které brání ve vstupu na trh podnikatelům ze zahraničí. Ekonom České spořitelny Petr Zahradník považuje nařízení za krok správným směrem. Připomíná ale, že Evropský parlament z ní po bouřlivé diskusi nakonec vypustil zásadu země původu.

Petr ZAHRADNÍK, ekonom České spořitelny:
Jinými slovy, že při vývozu služeb podnikatel nemůže se řídit pravidly a principy, které zná ze své vlastní země.

Tomáš MEDEK:
Staré členské země Unie se totiž obávaly, že jejich firmy nebudou schopny konkurovat levné pracovní síle z Východu. K úplné liberalizaci služeb tak zatím nedojde. Směrnice obsahuje totiž několik ustanovení, která umožňují členským státům znepříjemnit vstup zahraničních firem na svůj trh. Předseda sdružení podnikatelů a živnostníků Bedřich Danda odhaduje, že v praxi směrnice zatím příliš fungovat nebude.

Bedřich DANDA, předseda Sdružení podnikatelů ČR:
Protože není zájem z Německa i z Rakouska, aby tam čeští podnikatelé něco provozovali.

Razie v několika filiálkách koncernu Siemens

Tereza TOMÁŠKOVÁ, moderátorka:
Německá policie a státní zastupitelství podnikají v těchto chvílích velkou razii v několika filiálkách koncernu Siemens. Pozornost se soustřeďuje hlavně na kanceláře a byty některých vysoce postavených zaměstnanců. Podle berlínského zpravodaje Českého rozhlasu Jiřího Hoška má policie podezření na závažnou hospodářskou trestnou činnost.

Jiří HOŠEK:
Server Spiegel online s odvoláním na dobře informované zdroje napsal, že několik manažerů mělo ve velkém zpronevěřovat majetek koncernu. Peníze měly zčásti sloužit k uplácení potenciálních zákazníků. Tyto transakce měly plynout přes zahraniční například švýcarská konta. Už v minulých letech vyplavaly na povrch případy, kdy zaměstnanci Siemensu upláceli milionovými částkami třeba představitele italského energetického koncernu Enel. Mluvčí Siemensu uvedla, že příčinou policejních prohlídek jsou prohřešky jednotlivých zaměstnanců proti obchodním pravidlům koncernu. Mluvčí zároveň dodala, že firma vyšetřování plně podporuje a má zájem na úplném objasnění případu. Na obří razii především v Mnichově a Erlangenu se podílejí dvě stovky policistů a daňových kontrolorů.

Propouštění únosců v Iráku

Tereza TOMÁŠKOVÁ, moderátorka:
Okolnosti včerejšího únosu desítek pracovníků iráckého ministerstva školství jsou stále nejasné. Rozcházejí se nejen prohlášení o počtu propuštěných zajatců, ale i informace o tom, kolik osob bylo vlastně uneseno. Podle ministerstva vnitra jde o šedesát lidí. Jiné zdroje ale odhadují počet rukojmí až na sto padesát. Irácká policie tvrdí, že v rukou únosců zůstali už jen dva lidé. Situaci sleduje blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Jaromír Janev.

Jaromír JANEV:
Další unesení byli propuštěni se zavázanýma rukama a s lepící páskou na očích v bagdádských čtvrtích AtTálibíja, AlBaladíját a Karráda. Policejní mluvčí odmítl potvrdit, zda byla část rukojmí propuštěna také v šíitském takzvaném Sadrově městě. I nadále se liší údaje o počtu unesených. Téměř všichni v Iráku se ale shodují na tom, že v pozadí incidentu je spor mezi šíity a sunnity a že v něm byla zapletená část policejních důstojníků.

Kurilské ostrovy zasáhlo zemětřesení

Tereza TOMÁŠKOVÁ, moderátorka:
Kurilské ostrovy zasáhlo zemětřesení o síle osm celých jedna desetina stupně Richterovy škály. Japonské úřady proto vyhlásily poplach kvůli možné vlně tsunami. Na pobřeží severojaponského města Hokaidó ale nakonec dorazilo jen několik menších vln. Jak doplňuje východoasijský zpravodaj Robert Mikoláš, nezpůsobily žádné škody.

Robert MIKOLÁŠ:
Podle japonských úřadů zasáhla první tsunami vysoká čtyřicet centimetrů přístav Nemuro, druhá dvaceticentimetrová nedaleké město Kušhiro. Nezpůsobily však žádné škody stejně jako v ostatních případech. Původně přitom meteorologové varovali před dvoumetrovými vlnami. Severní pobřeží, na které mohly přívalové vlny udeřit, není tolik osídlené. Žijí na něm převážně rybářské komunity, čítající několik set, maximálně tisíc obyvatel. Jakákoliv zpráva o tsunami je ale v Asii vnímána vážně. Všichni ještě mají v živé paměti tragédii, kdy přívalová vlna vyvolaná zemětřesením u indonéských břehů na konci roku 2004 zabila v jedenácti zemích v oblasti Indického oceánu nejméně dvě stě třináct tisíc lidí.

Zjištění příčiny výpadku energie v západní Evropě

Tereza TOMÁŠKOVÁ, moderátorka:
Výpadek elektřiny, který v sobotu před necelými dvěma týdny postihl deset milionů lidí v západní Evropě, způsobila lidská chyba. Energetický koncern E.ON, v jehož síti kolaps vznikl, vyloučil technickou závadu.

Raketový útok na obytnou izraelskou čtvrť

Tereza TOMÁŠKOVÁ, moderátorka:
Obytnou čtvrť v izraelské městě Zderot zasáhla raketa, kterou odpálili palestinští radikálové z pásma Gazy. Útok nepřežila jedna žena. Další člověk je těžce zraněný. Izrael vzápětí pohrozil pachatelům útoku tvrdou odplatou.

George Bush přiletěl do Moskvy

Tereza TOMÁŠKOVÁ, moderátorka:
Americký prezident George Bush přiletěl do Moskvy. Přímo na letišti se setkal s ruským protějškem Vladimirem Putinem. Mluvili o přístupu Ruska ke Světové obchodní organizaci a o íránském jaderném programu.

Padly rekordní listopadové teploty

Tereza TOMÁŠKOVÁ, moderátorka:
Prudké oteplení přineslo nové rekordy hned na několika místech v republice. V pražském Klementinu odpoledne teplota překročila šestnáct stupňů a zdolala tak dosavadní maximum z roku 1926. Rekordy padaly také v západních a jižních Čechách. Například v Klatovech meteorologové naměřili šestnáct celých dvě desetiny a v Českých Budějovicích se teplota vyšplhala na šestnáct celých čtyři desetiny stupně Celsia. Potvrdila nám to českobudějovická meteoroložka Zdeňka Smolíková.

Lenka SMOLÍKOVÁ, českobudějovická meteoroložka:
Tím byl překonán dlouhodobý teplotní rekord pro tento den, který měl hodnotu patnáct celých osm stupňů Celsia. Teplo bylo samozřejmě nejen v Českých Budějovicích, ale i na dalších místech jižních Čech, takže například šestnáct stupňů bylo také ve Vráži u Písku, ve Vyšším Brodě a Byňově u Nových Hradů, v Táboře jsme dnes odpoledne měli patnáct stupňů a v Jindřichově Hradci čtrnáct stupňů Celsia.

Tereza TOMÁŠKOVÁ, moderátorka:
Velmi teplo na tuto roční dobu bylo i na jižní Moravě, kde dnes naměřili téměř osmnáct a půl stupně. Rekord tam ale nepadl.

Festival krátkých filmů

Tereza TOMÁŠKOVÁ, moderátorka:
V pražském kině Světozor začíná dnes večer druhý ročník festivalu krátkých filmů Prague Shorts. Nejlepší krátké filmy z celého světa s představí v soutěži i nesoutěžních sekcích. Jedna z programových sekcí s názvem první podání předvede krátké filmy, které kdysi natočili dnes už renomovaný světový režiséři. Programový ředitel festivalu Karel Spěšný upřesňuje, na co všechno se můžeme těšit.

Karel SPĚŠNÝ, programový ředitel festivalu:
Do toho letošního výběru jsme zvolili poměrně, myslím, jak slavná jména Ridley Scotta, Romana Polanski, Jane Campion, Toma Tykwera, Guse Van Santa. S tím, že jsme se snažili, aby, pokud možno to byli filmaři z různých dob, čili je to od padesátých let vlastně po současnosti, respektive do konce devadesátých let.

Dražba dresu Dominika Haška

Tereza TOMÁŠKOVÁ, moderátorka:
Český rozhlas stále draží poslední reprezentační dres Dominika Haška. Společně s portálem Aukro jsme připravili dobročinnou internetovou aukci na pomoci Centru preventivní onkologie, Masarykova onkologického ústavu v Brně. Zapojit se můžete na adrese www.rozhlas.cz/aukce. Dominik Hašek se rozhodl podpořit výtěžek z dražby a vítězi přislíbil odměnu v podobě dvouhodinové společné projížďky v jeho novém voze Rolls Royce a také pozvánku na společnou večeři. A pokud dražená částka přesáhne sto tisíc, získáte k dresu ještě bonus, slibuje Dominik Hašek.

Dominik HAŠEK:
Především záleží na lidech, za kolik si ho cení ten dres. Já jsem ještě k tomu slíbil, když to přesáhne /nesrozumitelné/ ze sedmdesátýho prvního zápasu bez gólu v NHL, takže tyhle ty dvě věci, památku z NHL a památku z reprezentace, ten člověk, který zvítězí je může mít.

Tereza TOMÁŠKOVÁ, moderátorka:
Aukce posledního reprezentačního dresu Dominika Haška končí zítra v šestnáct hodin. A to už byla poslední informace těchto Ozvěn dne.

autor: tet
Spustit audio

Více z pořadu