Opatření jsou adekvátní, zakázala bych akce i do 100 lidí, říká senátorka Dernerová

Alena Dernerová

Vláda sahá k razantním opatřením proti koronaviru. Je správné rušit kulturní a další akce s účastí vyšší než 100 osob a zavírat školy ve chvíli, kdy Česko nepatří k rizikovým oblastem výskytu infekce? Přijatá opatření jsou adekvátní, dokonce bych byla ještě razantnější, říká místopředsedkyně senátního zdravotního výboru, senátorka z klubu STAN a lékařka Alena Dernerová.

„Vítám, že děti nebudou chodit do školy, protože možnost nákazy je mnohonásobně větší, a že jsou zrušené větší akce, ale nepovolila bych ani shromáždění do sta lidí,“ zdůrazňuje senátorka.

Některá tuzemská kina zareagovala na opatření tím, že budou dál promítat, ale chtějí nabízet jen 99 lístků. To je podle Dernerové typicky česká cesta. „Měli bychom zakázat jakékoliv takové shromáždění, protože i těch sto lidí je hodně,“ míní. 

Vláda minulý týden zakázala účast diváků na Světovém poháru v biatlonu, naopak na nedělním fotbalovém zápasu Slavie se Spartou mohlo být 20 tisíc lidí. Dernerová ale vysvětluje, že na biatlonových závodech se předpokládala větší účast zahraničních turistů než na fotbalovém derby.

„Se zákazem jsem souhlasila, protože kumulace jednotlivých turistů z různých koutů Evropy by byla veliká a problém by se zvýraznil,“ dodává.

Děti by mohly nakazit prarodiče

Vláda rozhodla o přerušení výuky ve všech školách s výjimkou mateřských škol, přitom v zahraničí nemá nemoc na dětí zásadní dopad. Podle senátorky je ale rozhodnutí vlády zcela vhodné.

„Kumulace v dětských kolektivech je velká. Pokud se děti nakazí, přijdou domů, kde mají prarodiče a nakazí je, a tak se virus posléze šíří,“ vítá preventivní opatření Dernerová. Také to, že se zákaz netýká dětí v mateřských školách, je podle ní v pořádku: „Nejnižší věková skupina je takřka nulově nakazitelná, tady by to asi nevadilo.“

Zavřít hranice a omezit dopravu?

Alena Dernerová poukazuje na rozhodnutí Státu Izrael, který uzavřel hranice. „Pokud se epidemie bude šířit, tak jeden z kroků je zavření hranic na určitou dobu,“ říká. Od současných opatření, kdy policisté a hasiči vyšetřují na vybraných hraničních přechodech, nečeká valný efekt.

Naopak namístě by podle senátorky bylo omezení veřejné dopravy ve velkých městech. „Jestli budeme mít další případy, tak během několika dnů bych o tom rozhodla,“ konstatuje.

Odebírat podcast

Související