Ombudsman má důkazy o pěti desítkách neoprávněných sterilizací

11. leden 2006
Zprávy

Veřejný ochránce práv Otakar Motejl má důkazy nejméně o pěti desítkách neoprávněných sterilizací. Výsledky mnohaměsíčního šetření jsou přitom podle obsáhlé závěrečné zprávy pouhou špičkou ledovce - mnohé ženy se totiž z nejrůznějších důvodů bojí svěřit i svým nejbližším. Součástí zprávy jsou i návrhy na upřesnění zdravotnické legislativy a úvahy o případném odškodnění alespoň některých žen.

Mnohé sterilizované ženy tvrdí, že nebyly dostatečně informovány o závažnosti zákroku. "Chtěla jsem žádat o danu. Doktor mi říkal, že mi může udělat danu, ale že něco jiného. Číst a psát neumím, tak jsem to postoupila, protože mi říkal, že můžu normálně rodit. Přitom mi udělali toto," řekla například Helena Balogová z Ostravy.

Problém se přitom netýká pouze romských žen a zákroků před mnoha lety, upozorňuje ombudsman Otakar Motejl. "Z toho našeho souboru dneska uzavřených jednapadesáti případů je 20 před rokem 1991 a 31 případů po roce 1991."

Sterilizaci zákon povoluje jen ve výjimečných medicínsky přesně definovaných případech. Tuto definici si ale lékaři vykládají příliš široce, zdůrazňuje právník ombudsmanovy kanceláře Jiří Livka. "Ve chvíli, kdy je splněn tento lékařský důvod podle právního předpisu, domnívají se, že jakoby snad museli sterilizaci provést. Dovozují z toho přesvědčovat ženy, aby tento zákrok podstupovaly."

autor: hol
Spustit audio