Tokio 2020. Olympijský zápisník Davida Jakše
Úmorná vedra vystřídala tropická bouře. Jak počasí ovlivňuje taktiku sportovců?
Prognózy o tom, že počasí bude důležitým faktorem, který na olympiádě ovlivní výkony sportovců a zamíchá i programem her, se naplňují. První dny panovalo v Tokiu a okolí úmorné horko a vysoká vlhkost, teď se ale k Japonsku blíží tropická bouře a přináší prudké deště. Hry přesto pokračují a posunutí některých soutěží by je nemělo nijak výrazně ovlivnit.
Čtěte také
Takhle to vypadá, když vás v půl čtvrté ráno vyžene z postele a z hotelu požární alarm. Nakonec se ukázalo, že šlo jen o technickou chybu a za půl hodiny jsme se všichni vrátili do postelí. Právě požáry jsou v téhle nejhustěji zalidněné aglomeraci světa noční můrou záchranářů.
Uvařen vlhkostí
Sportovce ale mnohem víc sužují bezmála čtyřicetistupňová vedra a vysoká vlhkost. Českého silničáře Zdeňka Štybara tyhle dva faktory dokonce uvařily a olympijský závod nakonec nedokončil.
„Jak se voda odpařovala ze silnice, připadalo mi, jako bychom byli v parní sauně. Když jsme přejížděli přes Mount Fuji, asi dva kilometry před vrcholem jsem se takzvaně uvařil. Myslím, že to bylo tím vlhkem, možná jsem také málo pil,“ uvažuje.
Extrémní horko bez kousku stínu vládne i na otevřených plochách kolem veslařských a kajakářských kanálů a trpí tam i sportovní komentátor Českého rozhlasu Kamil Jáša.
„Všiml jsem si, že hned u prvních schodů na tribunu je teploměr: 36,9 stupňů hned ráno. Hledali jsme trochu stínu, ale nenajdete ho tam ani kousek. Je tam hodně teplo a větrno,“ popisuje.
Přizpůsobit se podmínkám
Teplá voda navíc ovlivňuje i přípravu a mění taktiku závodníků, protože loď se v ní chová jinak. To potvrzuje i stříbrný olympijský kajakář Lukáš Rohan.
Čtěte také
„Čím je voda studenější, tím po ní loď míň klouže, což je fyzikálně dokázané. Tady by to naopak mělo být lepší, ale kanál není moc hluboký, teče v něm hodně vody přes hodně překážek a voda je taková rozbitá, jakoby zkrocená – a neteče hezky,“ vysvětluje.
V noci se v Tokiu konečně ochladilo. Sezóna tajfunů tu trvá od dubna do září a k japonských břehům se teď blíží v pořadí osmá tropická bouře letošního roku. Z velkých vln se radují jachtaři i surfaři. Naopak tenisté a lukostřelci museli své soutěže přerušit.
Související
-
Olympijský rok plavce Arnošta Petráčka
Z paralympiády v Riu si plavec Arnošt Petráček přivezl zlato. Teď má před sebou další výzvu – úspěch zopakovat na hrách v japonském Tokiu.
-
Olympijský rok oštěpařky Nikoly Ogrodníkové
Mistrovství světa v Dauhá Nikole Ogrodníkové nevyšlo a o to větší motivaci má teď česká oštěpařka pro olympiádu Tokiu.
-
Olympiáda živě z Tokia! Na Radiožurnálu Sport se dozvíte všechno podstatné jako první
Sportovní vrchol tohoto roku začíná 23. července a končí 8. srpna. Radiožurnál Sport vám jako jediné rádio v Česku přinese ty nejdůležitější olympijské momenty živě!
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.