Olympijský zápisník Davida Jakše

Asie má vlastní specifické sporty. Podaří se dostat je na olympiádu?

29. červenec 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Sepak takraw je ryze asijský sport, v němž Asiaté excelují. Kdyby se dostal na olympiádu, získali by také více medailí

Třikrát po sobě pořádají olympiádu asijské země. Po Jižní Koreji je to teď Japonsko a po něm v únoru příštího roku to bude Čína. Dokazuje to, že národní olympijské svazy asijských zemí mají čím dál tím důležitější slovo. A tak není divu, že se na olympijské hry snaží protlačit i své, ryze národní sporty, které by jim zaručily mnohem více medailí než dosud…

Čtěte také

Sportem, který se před dvěma lety na Asijských hrách v Indonésii chlubil jednou z největších návštěvností, byl sepak takraw. Zvláštní kříženec volejbalu a fotbalu, v podstatě náš nohejbal, ale na výrazně vyšší síti a s ratanovým, vyplétaným míčem. Hráči při něm předvádějí neskutečné kousky a jsou akrobaty i gymnasty současně.

„Jsme nejlepší na světě!“

Hlavně jihovýchodní Asie tenhle sport miluje. A národní olympijské svazy tam tlačí na Mezinárodní olympijský výbor, aby přijal sepak takraw do rodiny olympijských sportů.

V tom případě bychom vozili z olympiád mnohem více medailí. Jsme v tomhle sportu nejlepší v celé Asii. A tím pádem i na světě!“ tvrdí thajský sportovní novinář Veerasak Suphaphorn.

To samé ale říkají i Indonésané, Malajci nebo Laosané. Každopádně tenhle dynamický sport přitahuje silné sponzory a v lidnatých zemích jihovýchodní Asie má obrovskou sledovanost. A velká sledovanost rovná se drahá televizní práva.

Lidnaté země zajímají sponzory

Evropa, Amerika nebo Austrálie by si v tomhle sportu ani neškrtly – to je typicky zdejší, asijský sport. Ano, to by hodně vylepšilo medailovou bilanci asijských zemí,“ souhlasí Tedd Wallace, Novozélanďan, který žije a pracuje v Thajsku a na sepak takraw se pravidelně chodí dívat do speciální arény v Bangkoku.

Dalším pro nás netradičním sportem, který chce své místo v olympijském programu, je kabbadi. To zase připomíná něco mezi hrou na babu, zápasem a známou dětskou hrou škatulata, hýbejte se.

Šampióny jsou Indie a Bangladéš, a i v jejich případě platí – na první pohled možná sportovně ne tak zajímavé země. Ale lidnaté, a tudíž zajímavé pro sponzory. A plné stadiony a stovky miliónů lidí u televize jsou přesně to, co teď potřebuje olympijská kasa ze všeho nejvíc.

autoři: David Jakš ,
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.