Tokio 2020. Olympijský zápisník Davida Jakše

Asie má vlastní specifické sporty. Podaří se dostat je na olympiádu?

Třikrát po sobě pořádají olympiádu asijské země. Po Jižní Koreji je to teď Japonsko a po něm v únoru příštího roku to bude Čína. Dokazuje to, že národní olympijské svazy asijských zemí mají čím dál tím důležitější slovo. A tak není divu, že se na olympijské hry snaží protlačit i své, ryze národní sporty, které by jim zaručily mnohem více medailí než dosud…

Čtěte také

Sportem, který se před dvěma lety na Asijských hrách v Indonésii chlubil jednou z největších návštěvností, byl sepak takraw. Zvláštní kříženec volejbalu a fotbalu, v podstatě náš nohejbal, ale na výrazně vyšší síti a s ratanovým, vyplétaným míčem. Hráči při něm předvádějí neskutečné kousky a jsou akrobaty i gymnasty současně.

„Jsme nejlepší na světě!“

Hlavně jihovýchodní Asie tenhle sport miluje. A národní olympijské svazy tam tlačí na Mezinárodní olympijský výbor, aby přijal sepak takraw do rodiny olympijských sportů.

V tom případě bychom vozili z olympiád mnohem více medailí. Jsme v tomhle sportu nejlepší v celé Asii. A tím pádem i na světě!“ tvrdí thajský sportovní novinář Veerasak Suphaphorn.

To samé ale říkají i Indonésané, Malajci nebo Laosané. Každopádně tenhle dynamický sport přitahuje silné sponzory a v lidnatých zemích jihovýchodní Asie má obrovskou sledovanost. A velká sledovanost rovná se drahá televizní práva.

Lidnaté země zajímají sponzory

Evropa, Amerika nebo Austrálie by si v tomhle sportu ani neškrtly – to je typicky zdejší, asijský sport. Ano, to by hodně vylepšilo medailovou bilanci asijských zemí,“ souhlasí Tedd Wallace, Novozélanďan, který žije a pracuje v Thajsku a na sepak takraw se pravidelně chodí dívat do speciální arény v Bangkoku.

Dalším pro nás netradičním sportem, který chce své místo v olympijském programu, je kabbadi. To zase připomíná něco mezi hrou na babu, zápasem a známou dětskou hrou škatulata, hýbejte se.

Šampióny jsou Indie a Bangladéš, a i v jejich případě platí – na první pohled možná sportovně ne tak zajímavé země. Ale lidnaté, a tudíž zajímavé pro sponzory. A plné stadiony a stovky miliónů lidí u televize jsou přesně to, co teď potřebuje olympijská kasa ze všeho nejvíc.

autoři: David Jakš ,
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.