Olympijské hry se změní. Budou ekonomicky efektivnější, fanoušky ale čekají omezení, říká Roman Kumpošt z ČOV

Olympiáda v Česku? Utopie to není, zatím prý ale u nás chybí vhodné politické klima. V rozhovoru s s Miroslavem Burešem to říká Roman Kumpošt, místopředseda Českého olympijského výboru. „Podmínky pro pořádání olympijských her jako takových ale sama Česká republika zatím nemá,“ přiznává.

V souvislosti s olympijskými hrami se v posledních letech Mezinárodní olympijský výbor potýkal s kritikou. Olympiáda je prý příliš náročná a drahá, a zemí, které by do jejího pořádání šly, tak je málo. „Proto byl v rámci Agendy 2020 schválen nový program přípravy her, aby byl efektivní a umožňoval menším státům, aby mohly jít do pořadatelství,“ připomíná Roman Kumpošt. 

Nově tak Mezinárodní olympijský výbor například doporučuje pro přípravu olympiády využívat už existující sportoviště. Ta by navíc měla být využívána i po skončení her, například veřejností. „Precizně se také kontrolují finance – například zda je rozpočet sestavován reálně.“

Agenda 2020 už sice pár let existuje, na 100 procent ale podle ní kandidátský proces běží až teď – v případě hledání vhodného pořadatele pro hry v roce 2026. Hlavní kandidáti tak už zůstávají pouze dva: italský Milán a švédský Stockholm. 

Vzdálenosti se zvětší

Každá mince má ale samozřejmě dvě strany. Díky Agendě 2020 sice v budoucnu bude pořádání her ekonomicky efektivnější, na druhou stranu ale budou muset sportovci i fanoušci počítat s některými omezeními – například s většími vzdálenostmi mezi sportovišti.

Delší vzdálenosti se budou vždy víc týkat zimních olympijských her než těch letních, i proto, že hory nemají tak rozvinutou infrastrukturu.
Roman Kumpošt

„Nejvíce to pocítí novináři. Budou muset podstatně víc plánovat, které sporty navštíví,“ upozorňuje Roman Kumpošt.

autoři: Miroslav Bureš , als
Spustit audio