O víkendu třeba na zámek Sychrov

17. květen 2002

Meteorologové slibují příjemné počasí - což takhle vydat se na výlet? Nevíte kam? Nabízíme vám pár tipů! Patří mezi ně: zřícenina hradu Okoř, státní zámek Sychrov, návštěva Pražské botanické zahrady, anebo unikátní výstava praček.

Na hradě Okoři, světla už nehoří, bílá paní šla už dávno spát... určitě znáte tuto "populární" písničku. Tak právě na hrad Okoř vás zve náš spolupracovník Ladislav Pavlík. Zřícenina původně gotického hradu se skrývá jen deset kilometrů od Prahy....

0:00
/
0:00

Unikátní družicové snímky a jejich srovnání s klasickými fotografiemi nabízí brněnská hvězdárna. Můžete se podívat, jak zvolna vysychá Aralské jezero nebo jak mizí amazonské pralesy. Hvězdárnu najdete na Kraví hoře v centru jihomoravské metropole.

Na prohlídku více než stovky bonsají zve Pražská botanická zahrada v Troji. Některé z nich jsou staré i 100 let.

Ojedinělou naučnou stezku mají v okolí Skuhrovského potoka na Ústeckoorlicku. Při procházce přírodou si na své přijdou nejen vaše oči, ale také čich a hmat. Kromě tabulí s informacemi o místní flóře i fauně si můžete "očichat" lahvičky naplněné vůní například bylin, jehličí a hub.

Pokud se nebojíte tmy a strašidel, vydejte se s námi na noční procházku zámkem Sychrov. Kromě středověké krásy tam na vás čekají i "švarní" šermíři a divadelní vystoupení - dnes i zítra začínají v 19 hodin. Více prozradí Jiří Svoboda z liberecké redakce Českého rozhlasu:

0:00
/
0:00

Koho by bavilo prát prádlo ručně - tedy bez pračky - asi nikoho. Tak vidíte, jaká je pračka vynikající vynález! A právě jejich unikátní výstavu nabízí Městském muzeum a galerie ve Svitavách. Zve vás ředitelka zařízení Blanka Čuhelová.

0:00
/
0:00

Po písničce vám prozradíme kde si dávají dostaveníčko cyklisté a kde milovníci kol rychlejších - motoristé.

Naše další pozvánka je určena hlavně milovníkům motorů. V areálu plzeňského Domu kultury můžete o víkendu obdivovat auta, která se představila na evropských přehlídkách začátkem letošního roku. Více už Jana Mertová.

0:00
/
0:00

Pražský spolek Medáku ze Starých Střešovic zve všechny, kdo si umí hrát - a to v jakémkoliv věku - na stavbu domečků ze dřeva, hlínu, kamínků a trávy - akce vypukne tuto sobotu od 14 hodin ve Starých Střešovicích nad vilovou čtvrtí Ořechovka.

Ojedinělou výstavu kopií kreseb a grafik nizozemského mistra Rembrandta máte možnost vidět v budově brněnské radnice v Řečkovicích. Autoři chtějí dát šanci prohlédnout si slavná díla i těm, kteří nemají možnost cestovat za originály do evropských galerií.

Ještě připomínám, že na tento víkend připadají podle křesťanského kalendáře svatodušní svátky Letnice - strávit je můžete ve středověkém skanzenu Tuležim v Praze-Stodůlkách. Seznámíte se tam se zvyky, které tyto svátky provází, polechnete si středověkou hudbu a ochutnáte dobové pokrmy.

Svijanský újezd na Liberecku patří ode dneška až do neděle dalším milovníkům rychlých kol - tentokrát horských. Na tamním koupališti začíná festivalu horských kol BIKEFEST. Jak řekl Ivaně Bernáthové organizátor festivalu Vojtěch Malina, čekají až dvě tisícovky cyklistů.

0:00
/
0:00

Podmínky pro vodáky se na našich řekách zvolna mění na letní. Jarní bouřlivé vody v řekách ubývá a tak se mění jejich splavnost. Více Jaroslav Zvára

0:00
/
0:00
autoři: mkp , zub
Spustit audio

Více z pořadu