SERIÁL

3) Už bych se tam nikdy nevrátila, říká o ubytovně Dana. Vylosovali ji do programu Rychlé zabydlení (3/5)

V bytovém domě ve Veslařské ulici platí tříčlenná rodina za jednu místnost přes 11 000 Kč měsíčně. Sociální zařízení a kuchyňka jsou společné

V Brně téměř dva roky funguje program Rychlé zabydlení, který má rodinám z ulic a ubytoven zajistit stabilní bydlení. Pracovníci města vylosovali padesát rodin, které od města dostaly byt za výhodnější nájem. Jeden z nich získala i paní Dana, matka šesti dětí.

Na hranici chudoby žije jeden a půl milionu Čechů. Ohroženi jsou hlavně samoživitelé

chudoba, chudí lidé, bezdomovci

Nemají peníze na jídlo, bydlení ani na oblečení – takoví lidé bývají odkázaní na sociální dávky. Například paní Lucie je matkou pěti dětí a už dlouho nemůže najít práci. Těžko proto našetří na kauci na byt, a tak prozatím bydlí v azylovém domě v Jihlavě.

Voda teče jen dvakrát za den, v zimě nejde topení, pokoje sdílí s lidmi i štěnice a další hmyz. Bydlení na ubytovně není žádný med, obzvlášť pro rodinu s dětmi.

„Platí se teda deset a půl tisíce plus elektrika, co se vyčerpá měsíčně, ale je to blbý. Je to furt to stejný dokola,“ popisují život na jedné z brněnských ubytoven dvě nájemnice. V podobných podmínkách ve městě žijí desítky až stovky lidí, rodiny s dětmi.

Zoufalství na ubytovně

Ještě před rokem k nim patřila i Milada Bílá, která má s přítelem čtyři děti. „Měla jsem v bytě štěnice. Tak jsme vyházeli postele, vyčistili jsme si to sami,“ vzpomíná.

Komfortně si ovšem její rodina nežije ani teď. „Do dnešního dne mi děti nespí na postelích. Mám jednu zdravotní matraci, kde spí patnáctiletej kluk, dvanáctiletá holka a osmiletej kluk. Já s pětiletou holkou spím na zemi na peřinách a manžel v kuchyni.“

Někteří lidé žijí na ubytovnách několik let, jiní se každý rok i několikrát stěhují. Třeba ke známým nebo do jiných ubytoven. Pokud nedokážou zaplatit nájem, můžou skončit na ulici.

Výhra v loterii

To hrozilo i Daně Davidové, matce šesti dětí. Díky programu Rychlé zabydlení neboli Rapid Re-Housing ale dostala byt od brněnského magistrátu za výhodnější nájem. Stěhovala se do něj před rokem.

Brno vylosovalo první byty pro chudé rodiny. Inspirovalo se v Nizozemsku

02796745.jpeg

Brněnský magistrát dnes vylosoval padesát rodin ohrožených bezdomovectvím, které od města dostanou byty. Koncem července se do nich začne stěhovat prvních deset rodin, další se zabydlí do konce roku. Magistrát nájemníky vybíral z celkem 420 rodin s dětmi, převážně z ubytoven a vyloučených lokalit, kde platí vysoké nájemné.

„Zjistili jsme, že paní Davidová musí na všechno využívat jednu postel, dokud z nábytkové banky nebude něco k dispozici. Tak jsme v Břeclavi v azylovém domě získali postel zadarmo, aby aspoň děti měly samostatné ležení, dokud nebude něco jiného,“ říká sociální pracovník Jan Milota, který do jinak skoro prázdného bytu Dany Davidové přinesl na začátku dvě matrace pro její děti.

Rodina Dany Davidové na ubytovně strávila jeden měsíc. „Už bych se tam nikdy nevrátila. Nikdy! Tam jsme byli úplně všichni poštípaní od ploštic, od brouků a švábů. Neteče tam voda,“ stěžuje si.

„Jsem ráda, že jsem dostala tady ten byt. Kdybych ho nedostala, odebrali by mi děti do domova,“ dodává.

Ještě není vyhráno

Neutěšený stav bytů i jejich zařízení, to je běžný stav některých ubytoven

Nakonec měla štěstí a v losování byt získala. Uspěla mezi 420 rodinami. Rok platila výhodnější nájem – okolo padesáti korun za metr čtvereční – a pravidelně za ní docházeli sociální pracovníci. Byt si zařizovala postupně.

Chtěla si najít práci a zajistit dětem dobré zázemí pro učení. Ale nebyl to pro ni jednoduchý rok. Kvůli vysokým dluhům jí město nájemní smlouvu málem neprodloužilo.