Novou zmocněnkyní pro lidská práva byla jmenována Klára Šimáčková Laurenčíková

12. květen 2022

Novou zmocněnkyní pro lidská práva bude dosavadní předsedkyně vládního výboru pro práva dítěte Klára Šimáčková Laurenčíková. Do funkce ji vybrala vláda.

Laurenčíková chce ve funkci přispět k prosazování práv dětí, seniorů či postižených. Aktivně chce pracovat na posílení soudržnosti a solidarity ve společnosti. Zaměřit se chce i na témata, která rozdělovala společnost. "Dialog chci moderovat nepolarizujícím způsobem," uvedla. Podpořit chce větší spolupráci státu s experty, zaměřit se chce případně i na integraci uprchlíků.

Expertku na začleňování ve vzdělávání navrhla a podpořila koalice Pirátů a Starostů. Podle místopředsedkyně Sněmovny Olgy Richterové (Piráti) se na pirátské nominaci shodly všechny strany vládní koalice. Předseda STAN a vicepremiér Vít Rakušan uvedl, že Šimáčková Laurenčíková je kvalitní kandidátka a její jmenování "otevírá dveře" ke spolupráci s experty a neziskovým sektorem. Označil ji za "velmi váženou předsedkyni" výboru pro práva dítěte, který spadá pod radu vlády pro lidská práva. "Člověk se zkušeností a dlouhodobě známými názory, který má sílu agendu lidských práv na úrovni vlády prosazovat, nám bude i v rámci Sněmovny jistě důležitým partnerem,” uvedla členka sněmovního podvýboru pro sexuální a domácí násilí Barbora Urbanová (STAN). Podle poslanců Pirátů je dobrá zpráva, že má lidskoprávní agenda na vládní úrovni zastoupení.

Šimáčková Laurenčíková je speciální pedagožka. Na ministerstvu zdravotnictví působí jako odborná garantka k problematice duševního zdraví dětí. Přednáší na pedagogické fakultě Univerzity Karlovy. V minulosti byla náměstkyní ministra školství či poradkyní na ministerstvu práce.

zdroj: ČTK
Spustit audio