Boj o Bílý dům. Jaká témata hýbají volbou, která ovlivní celý svět?

Americký předvolební svár rozděluje rodiny. „Abychom spolu mohli mluvit, raději se o tom nebavíme.“

Do hlavního hlasovacího dne amerických prezidentských a kongresových voleb zbývají už jen dny. V úterý 5. listopadu se začnou hlasy sčítat a předpokládá se, že výsledek bude velmi těsný. Společnost Spojených států je totiž vnitřně silně rozpolcená. Názorové rozdíly jsou i uvnitř rodin. Příbuzní spolu raději o politice vůbec nemluví, aby diskuse nepřerostla v hádku. Příběhy dvou sourozeneckých dvojic tvoří závěrečný díl seriálu k americkým volbám.

Bratři Michael a Stephen Klimeshovi žijí v severní Iowě ve Spillville, obci s 370 obyvateli. Jejich domy stojí od sebe asi 200 metrů. O politice se jeden před druhým nechtějí bavit.

Čtěte také

Stephen Klimesh podporuje Donalda Trumpa. Vede ho k tomu hodnocení jeho práce ve volebním období v letech 2016 až 2020. Staral se podle něj o to, co země potřebovala, snažil se ji pozdvihnout na vyšší úroveň. Prý měl pod kontrolou situaci na jižní hranici a inflace byla nízká. A také za něj nebyl problém s imigranty, který je dnes.

Malá obec Spillville samozřejmě nemá podle Stephena problém s migranty, ale slyšel, jak se s nimi potýkají ve velkých městech, jak tam vzrostla kriminalita a jak velká je to zátěž pro školství nebo zdravotnická zařízení. Otázce, jestli věří tomu, že migranti v Ohiu jedí psy a kočky místních obyvatel, se vyhnul.

Také Stephenův bratr Michael má v úmyslu hlasovat pro Donalda Trumpa, ne ale proto, že by ho obdivoval. Bojí se, že Kamala Harrisová a kandidát na viceprezidenta Tim Walz mají nakročeno k socialismu. Trump je pro něj větší zárukou tržní ekonomiky a konzervativních hodnot.

Čtěte také

Jenže také vidí Trumpovo hrubé až sprosté vystupování a podle něj by mu vůbec neškodilo, kdyby svou rétoriku zmírnil. „Můj bratr si myslí, že jsem proti Trumpovi. Bez ohledu na to, jak se ho snažím přesvědčit, že jsem ve skutečnosti jen nezávislý,“ vysvětluje Michael. „Někdy se dostaneme do takových, jak to říct, slovních potyček. Ale abychom spolu mohli normálně mluvit, raději se o tom nebavíme,“ dodává.

Na otázku, jestli se ale s bratrem Stephenem mají přesto rádi, Michael říká: „Odpověď zní: ano. A kdyby něco potřeboval, přijdu. Jako onehdá, když dostal infarkt. Byl jsem u něj dřív, než mi o tom stačil poslat zprávu.“

Shoda na neshodě

Jsme o skoro 1000 km dál na jih ve Virginii. Bratry Nica a Cubu spojuje vášeň k motorkám Harley Davidson. Jeden je elektrikář, druhý šéfuje na benzinové pumpě. V listopadu bude ale každý hlasovat pro jiného kandidáta.

Čtěte také

„Už jsem ti řekl, že tě mám rád. Vždycky budu žít pro tebe. Položil bych za tebe život, ale v politice se vůbec neshodneme,“ říká Nico. „Ne, to teda neshodneme,“ souhlasí Cuba.

„Nemůžeme dovolit, aby naše země upadla do totalitní diktatury. Musíme zajistit, že se bude naslouchat hlasu všech. Že nebudou mít slovo jen ti, kteří s Trumpem souhlasí,“ vysvětluje svůj pohled Nico.

„Když on tu byl, byla na tom naše ekonomika mnohem líp. Od té doby se nám tu nic nezlepšilo. On nemá žádné vazby na nikoho. Je sám za sebe, a proto chce pro Ameriku to nejlepší,“ shrnuje své argumenty Cuba.

Oba bratři spolu bydlí. „I když se v politických názorech rozcházíme, je to stále můj bratr. A já bych za něj dal svůj život, nebo on by položil svůj život za mne. Takže koneckonců, naše politické rozepře nic neznamenají, protože jsme bratři a jsme tu, abychom se starali jeden o druhého,“ podotýká Nico.

autoři: Pavel Novák , jkh
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.