Z Nového světa. Jak vznikala Dvořákova legendární Novosvětská symfonie?

Americký smyčcový kvartet zahrál Dvořák poprvé s rodinou svého tajemníka ve Spillville. Sám hrál první housle

Brzy to bude 130 let, co v Carnegie Hall v New Yorku poprvé zazněla Devátá symfonie z Nového světa Antonína Dvořáka. Napsal ji v době svého působení na postu ředitele americké Národní konzervatoře. Letní prázdniny roku 1893 trávil Dvořák s rodinou v městečku Spillville ve státě Iowa a na americký středozápad se vydáme i my, samozřejmě oblíbeným vlakem Antonína Dvořáka.

Vlakem se Dvořákovi dostali do stanice Calmar vzdálené několik mil od Spillvillu. Proto tady prohlídku míst spojených se slavným skladatelem začínáme, spolu s bratry Michaelem a Stevenem Klimešovými, kteří se o památku na Dvořáka ve Spillville starají.

„Z Chicaga podnikl dlouhou cestu, z New Yorku to až sem trvalo tři dny. Přijel 5. června. Tato stanice je nejblíž Spillvillu, odkud pocházel jeho tajemník, Josef Jan Kovařík,“ popisují.

Dům, kde Dvořák s rodinou v 1.patře bydlel

Dojeli jsme před dům, kde Dvořák bydlel. Steven Klimeš ukazuje na dům, který má na sobě cedulku: ,Velký skladatel Antonín Dvořák tady žil během léta 1893‘. Jsme na Main Street 323.

„V roce 1893 patřil dům Jacobu Schmidtovi, který měl v přízemí klempířskou dílnu a vyráběl plechové nádobí a další potřeby pro domácnost. Když Dvořák přijel, bydlel v prvním patře,“ vypráví Klimeš.

Dům, kde Dvořák s rodinou v 1.patře bydlel

Ač je rozložení pokojů už dnes jiné, několik památek na Dvořákův pobyt se tu najde. Například fajfka, kterou Dvořák kouřil. „Dýmku darovala muzeu místní učitelka Irene Cooperová, jedna z aktivních občanek ve Spillvillu. K ní se dostala od Franka Kapplera, kterému ji daroval skladatelův syn Otakar Dvořák v 50. letech. V létě 1893 se kamarádili a Antonín Dvořák dýmku pokuřoval na procházkách po okolí,“ vysvětluje Michael Klimeš.

Školní orchestr

Inspiraci Dvořák čerpal poslouchaje ptáky vsedě na pokácených kmenech u ústí potoka do Krocaní řeky. Ve Spillville napsal americký smyčcový kvartet a také kvintet. Chtěl samozřejmě vyzkoušet, jak jeho dílo zní. Kde ale tehdy ve Spillville vzít tolik hudebníků, kteří by je zahráli?

Čtěte také

„Vzal tedy svůj rukopis a zanesl její do zdejší školy. Sám hrál první housle, Josef Jan Kovařík druhé, jeho sestra Cecílie hrála na violu a jejich otec Josef hrál violoncellový part. Když byl hotový i kvintet, přijel naštěstí z Chicaga i bratr mladého Kovaříka Jan František a ten zahrál druhou violu. Tato dvě díla tedy lidské uši poprvé slyšely tady ve Spillvillu, v přízemí této školy,“ vypráví mí průvodci.

S bratry Stevenem a Michaelem Klimešovými stoupáme na návrší nad městečkem Spillville, kde je nejstarší katolický český kostel ve Spojených státech, kostel sv. Václava. Zde se Antonín Dvořák prakticky každý den modlil a také hrával na varhany. A odsud ze Spillville podnikl dva výlety, dvě exkurze: do Chicaga a do Omahy.

O jeho chicagském pobytu bude středeční díl seriálu.

autoři: Pavel Novák , jkh
Spustit audio