Z Nového světa. Jak vznikala Dvořákova legendární Novosvětská symfonie?
Antonín Dvořák se v New Yorku ubytoval čtyři minuty chůze od konzervatoře. Pak začal dirigovat koncerty
Tento týden to bude 130 let od premiéry Novosvětské symfonie Antonína Dvořáka. Zkomponoval ji za svého působení v Americe coby ředitel Národní konzervatoře v New Yorku. Vydal se i na Středozápad za krajany a do dalších míst. Některá navštívíme v seriálu o stopách Antonína Dvořáka v Americe.
Když Dvořák do New Yorku v září 1892 přijel, bydlel první tři týdny v hotelu a jeho manželka Anna hledala v okolí konzervatoře vhodný byt.
Našla ho na 17. ulici. Na stejné, jako byla i konzervatoř. Dům, ve kterém Dvořák s rodinou bydlel, stejně jako jeho někdejší pracoviště, už ale dnes nestojí.
Čtěte také
Na rohu 17. ulice a ulice Irving kdysi stále konzervatoř, jejíž byl Antonín Dvořák ředitelem. Dneska je tady střední škola – budovy, ve kterých byla konzervatoř, byly zbourané na počátku 20. století.
Dvořák ve svých dopisech do Evropy psal, že z domova na konzervatoř mu to trvá čtyři minuty svižné chůze.
První vystoupení
Antonín Dvořák měl kromě vyučování také podle smlouvy s konzervatoří dirigovat několik koncertů. Poprvé vystoupil před newyorské publikum 27. října 1892 se svými předehrami Příroda, Othello a Karneval.
Jedním z koníčků Antonína Dvořáka byly vlaky. Lokomotivy si ale sem na nádraží Grand Central nemohl chodit prohlížet. Vstup sem byl možný jen s jízdenkou. Jezdil se tedy dívat do přístavu na parníky. Z tohoto nádraží se ale vydával na své cesty po Americe.
V dalším díle se vypravíme do městečka Spillville v Iowě, kde s celou rodinou strávil první americké prázdniny.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.