Povodně 2024: Jaká je situace v zasažených městech a obcích a jak teď postupovat?

Školy budou využívat ředitelského volna, v nejohroženějších krajích mohou přejít na distanční výuku. Rozhodnou místní krizové štáby, říká ministr Bek

Řada základních škol v zasažených regionech dnes zůstane zavřená a všechny fakulty brněnské Masarykovy univerzity zahájí podzimní semestr kvůli povodním až o týden později, tedy 23. září. Rozhodlo o tom včera kolegium rektora. „Je dobře, že tam vznikl prostor, kdy studentstvo nebude zatěžovat dopravu, která bude zejména na severu Moravy poměrně komplikovaná. Jsem také rád, že školy organizují dobrovolníky,“ říká ministr školství Mikuláš Bek (STAN).

Máte informace, kolik škol zůstane dnes a v dalších dnech zavřených?

Čtěte také

Ne, takové přesné informace ministerstvo školství nemá a vlastně zčásti mít nebude, protože nejčastěji ředitelé zřejmě využijí pěti dnů ředitelského volna, což je jejich rozhodnutí a nemusí to nikam hlásit. A jenom v případě, kdy budou chtít využít jiných zákonných možností – což je v souladu se zákonem, který říká, že mohou požádat ministerstvo školství o úpravu školního roku –, budeme vědět, které školy potřebovaly sáhnout k větším změnám v organizaci školního roku.

Takže ta přesná čísla nemáme, byť samozřejmě se k nám budou scházet údaje třeba od krajských úřadů a podobně. Ale bohužel nemám přesné číslo, kolik škol se dnes ráno otevře. Myslím, že nikdo takové číslo mít nemůže. Teď je to skutečně v rukou místních krizových štábů, které posuzují tu situaci a rozhodují. 

O jakých variantách přemýšlíte? Myslíte, že bude nutné nějak zásadně přeorganizovat školní rok?

Já myslím, že budou školy, které nebudou využívat těch pěti dnů ředitelského volna, už teď bude jasné, že třeba budou potřebovat tu výuku přerušit na více dnů. Anebo pak je tady další možnost – v těch krajích, kde byl vyhlášen stav nebezpečí, školy prostě přejdou na distanční výuku, když nebude možné zajistit provoz tím standardním způsobem. To se ukáže v nadcházejících dnech.

Na tu distanční výuku mohou přejít i bez souhlasu ministerstva školství?

Čtěte také

Ano, tam jde o to, že se naplní podmínky zákona a je v tom kraji vyhlášen stav nebezpečí, což se týká Moravskoslezského, Olomouckého a také části Libereckého kraje. Tam ve chvíli, kdy škola třeba není technicky způsobilá k tomu, aby tam probíhala výuka v důsledku povodně, ředitel vyhlásí distanční výuku. Není to ani předmětem nějakého jeho věcného rozhodování – prostě se naplní podmínky zákona, tak ta škola přejde na distanční výuku, když to nebude možné zajistit jinak.

autoři: Jan Pokorný , krt
Spustit audio

Související