50 let od přistání na Měsíci
Přistání na Měsíci krok za krokem. „Byl to kolumbovský krok do vesmíru,“ hodnotí Karel Pacner
Celý seriál:
Byl to skutečně historický moment v dějinách kosmonautiky. Přesně před padesáti lety vstoupil první pozemšťan, americký astronaut Neil Armstrong, na povrch Měsíce. Připomeňte si, jak to probíhalo.
„Start Apolla 11 byl můj největší životní zážitek,“ vzpomíná Karel Pacner. „Představte si modré nebe, na obzoru vidíte tužku – což je Saturn 5 s Apollem 11. A najednou se raketa zahalila do oblaku dýmu a plamenů.“
Doufal jsem, že si Neil Armstrong zlomí nohu, směje se „náhradník“ Jim Lovell. Ve filmu si ho zahrál Tom Hanks
Jméno Neila Armstronga dnes zná každé malé dítě. Stačilo přitom málo a do vesmíru místo něj mohl letět někdo jiný. Jim Lovell, „stínový velitel“ Apolla 11 a později velitel Apolla 13, do poslední chvíle čekal, zda Neila nebude na palubě Apolla 11 muset zastoupit. „Doufal jsem, že by si mohl zlomit nohu,“ směje se v rozhovoru s Janem Kalibou.
Apollo 11 se třetí den po startu dostalo na oběžnou dráhu kolem Měsíce. Kroužil po ní velitelský model Columbia. 20. července se od Columbie odpojil lunární modul Eagle a s Armstrongem a Aldrinem na palubě se spustil k povrchu Měsíce. Sledoval je přitom celý svět.
Po několika hodinách astronaut Neil Armstrong vstoupil na povrch přirozeného satelitu Země. Tehdy zazněl jeho slavný výrok: „Malý krok pro člověka, ale velký skok pro lidstvo.“
„Povrch je jemný, vypadá skoro jako prášek, ulpívá na botách. Bořím se málo, ale stopy jsou zřetelně vidět,“ komentoval Armstrong své první kroky na Měsíci. Buzz Aldrin dokonce zkoušel na měsíčním povrchu skákat.
Kolumbovský krok do vesmíru
Po 21 hodinách odstartoval lunární modul zpátky na oběžnou dráhu kolem Měsíce, kde se spojil s velitelskou sekcí Apolla 11. Po třech dnech letu bezpečně přistála v Tichém oceánu.
„Byly to srovnatelné zlomy: sputnik, Gagarin a Armstrong. Těžko rozlišovat, co bylo důležitější. Všechno to byly kolumbovské kroky do vesmíru,“ uzavírá Karel Pacner, odborník na kosmonautiku.
Související
-
Neil Armstrong byl ukázkový psychopat, říká psychiatr Radkin Honzák
Hostem je psychiatr Radkin Honzák. Kolik procent mozku využíváme? A kdo je to psychopat?
-
Mistr reportáží a přímých přenosů. Reportér Jaroslav Skalický přenášel po éteru emoce jako málokdo
Český rozhlas přišel o jednoho ze svých nejvšestrannějších reportérů – ve věku 63 let náhle zemřel Jaroslav Skalický. U posluchačů se zapsal jako reportér, moderátor či komentátor živých přenosů.
Nejnovější zprávy
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka