Nizozemci hlasují o přidružení Ukrajiny k EU v referendu. Pořádají ho euroskeptici

6. duben 2016

Nizozemci dnes v referendu hlasují o asociační smlouvě mezi Evropskou unií a Ukrajinou. Jeho výsledek je pro nizozemskou vládu sice právně nezávazný, kabinet premiéra Marka Rutteho ho nicméně slíbil respektovat. Spíše než o přidružení Ukrajiny k EU se dnešní referendum ale proměnilo v hlasování o vztahu Nizozemců k Evropské unii.

Asociační smlouvu s Ukrajinou už dříve ratifikoval nizozemský parlament a dohoda provizorně platí od začátku letošního roku.

Od roku 2015 ale platí v Nizozemsku zákon, který umožňuje vypsat referendum, pokud se pro jeho uskutečnění najde alespoň 300 tisíc podpisů.

Inicioval ho nizozemský satirický web s protievropskými spolky, k nimž se připojila třeba krajně pravicová, populistická Strana pro svobodu Geerta Wilderse. Celkem se podařilo sehnat 400 tisíc podpisů.

Celá kampaň proti smlouvě je vedena v duchu, že dohoda je dokladem „bruselského diktátu“ a otevřením dveří pro Ukrajinu, aby vstoupila do EU. Asociační smlouva ale automaticky neznamená, že se Ukrajina stane členem unie.

Nizozemci jsou proti vstupu Ukrajiny do osmadvacítky. Kyjev je v Nizozemsku velmi nepopulární zejména po sestřelení letu MH17 nad ukrajinským územím, při němž zahynulo okolo 200 Nizozemců. V průzkumech tak zatím mají navrch odpůrci smlouvy, je ale i hodně nerozhodnutých.

Čtěte také

Odmítnutí dohody podpoří Brexit i Putina

Ratifikaci dohody jako takové by její zamítnutí v referendu nezabránilo – z velké části spadá do výlučné kompetence celé EU. Nizozemska by se tak netýkaly části dohody, které se vztahují ke členským státům.

Zamítavý výsledek by měl spíš negativní dopad na vládu Nizozemska, které je teď předsednickou zemí EU. Rok před volbami by ukázal, že se Nizozemci odklánějí od proevropských stran a podporují euroskeptiky.

V neposlední řadě by nizozemské „ne“ bylo posilou pro odpůrce setrvání Velké Británie v EU, kteří se zapojili do nizozemské kampaně proti smlouvě. Před červnovým referendem by stoupenci Brexitu získali argument, že proti unii se staví i další státy.

Nizozemská vláda asociační smlouvu hájila pomocí Ruska. Varovala, že odmítnutí smlouvy by znamenalo vítězství Vladimira Putina.

Právě ruský odpor proti ukrajinskému podpisu asociační smlouvy stál na počátku takzvaného Majdanu, pádu proruského prezidenta Viktora Janukovyče a nástupu současné prozápadní vlády v Kyjevě.

Nizozemci můžou o asociační smlouvě s Ukrajinou mohou hlasovat do 21. hodiny. Referendum zatím provází nízká účast.

Vedení osmadvacítky i Kyjev očekávají výsledky plebiscitu s napětím. Jestli účast překročí 30 procent a Nizozemci přidružení Ukrajiny odmítnou, mohlo by být referendum vnímáno jako odmítnutí dosavadní unijní politiky.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko varuje, aby se Kyjev nestal rukojmím interní debaty o budoucnosti evropského společenství. Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker mluví dokonce o destabilizaci Evropské unie a „kontinentální krizi“.

autor: fin
Spustit audio