Nikdy jsem neviděla v očích lidí tolik beznaděje a neštěstí, líčí své zážitky z turecké ofenzivy do Sýrie Lenka Klicperová
Vzpomínky na to, co spolu s kolegyní Markétou Kutilovou viděly v Sýrii, jim stále vhání slzy do očí. Bylo to nejhorší, co jsme zatím zažily, vypráví válečná reportérka. Viděly jsme děti, které se rozklepávaly jen při zvuku letadel, která přelétávala nad nimi. A zoufalství v očích lidí, kteří se proti turecké přesile cítili opuštění celým světem. Do Turecka mám zakázaný vstup. Svým zdrojům důvěřuji, ale dostat se ve špatnou dobu na špatné místo můžete vždycky, připouští.
Související
-
Lenka Klicperová: Turecko nejedná jako náš spojenec. Ale jako potenciální nepřítel
Situace v Sýrii stále není stabilizovaná. Ozbrojené srážky jsou tam stále na denním pořádku a v zemi po turecké ofenzivě zavládl chaos, konstatuje válečná reportérka.
-
Chaos způsobený tureckou invazí povede k neomezenému růstu radikálního islamismu, varuje Klicperová
Lenka Klicperová se před pár dny vrátila přímo z místa turecké invaze na severu Sýrie, tedy ze syrského Kurdistánu. „Celá oblast je nebezpečná a v obrovském chaosu,“ říká.
-
Manželky džihádistů pracovaly jako ženská tajná policie, Lenka Klicperová
Od hlavy až k patě zahalené v nikábu, na rukou zlaté prsteny a náramky. Před nedávnem si manželky džihádistů žily jako šlechta, dnes svůj čas tráví v uprchlickém táboře.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.