Nezaměstnaný mladík tváří nejslavnějšího českého tunelování

20. květen 2016
Svobodná a divoká 90. léta

Provedl miliardovou transakci, dostal 4 roky vězení a z podvodu neměl ani korunu. Případ CS Fondů se na sklonku devadesátých let stal učebnicovým příkladem nového jevu: tunelování.

Během kuponové privatizace vznikly jako součást CS Fondů tři podílové fondy. Ty za kuponové knížky drobných akcionářů získaly v akciích někdejších státních podniků majetek zhruba 1,5 miliardy korun. Do fondu investovalo skoro 50 000 občanů.

V březnu 1997 tuneláři z těchto fondů převedli 1,23 miliardy korun na účet makléřské společnosti Umana. Fond výměnou dostal akcie firmy Drůbež Příšovice, které měly mnohem nižší hodnotu. Většina peněz skončila na účtech v USA a zpátky se nikdy nevrátila.

Čtěte také

Tragikomickou postavou celého příběhu se stal Václav Franta, nezaměstnaný mladík ze severních Čech. Jako nastrčená figurka, takzvaný bílý kůň, provedl v březnu 1997 onu miliardovou transakci a o deset let později ho soud poslal na čtyři roky do vězení. Za svou účast v celé machinaci přitom prý neviděl ani korunu.

CS fondy tehdy spravovala finanční skupina Motoinvest finančníka Pavla Tykače. Ten kvůli tunelování ve fondech dvakrát čelil obvinění, ale stíhání pokaždé skončilo bez výsledku, protože proti němu chybí důkazy. Dnes patří mezi nejbohatší Čechy, jeho majetek podle médií přesahuje 30 miliard korun.


Pavel Tykač
Tykačova kariéra začala po roce 1989, kdy se pustil do prodávání počítačů. Později ho ale začaly víc zajímat finanční investice a založil skupinu Motoinvest.

Motoinvest na sebe poprvé upoutala pozornost v roce 1995. V rámci třetí vlny kupónové privatizace drobným akcionářům za doprovodu mohutné reklamní kampaně nabízela, že odkoupí jejich akcie. Získala také podíly v řadě fondů a bank. Podezřelé aktivity firmy budily nevoli České národní banky a zajímala se o ně i policie.

Kuriózní je, že Tykač byl v roce 1999 krátce poradcem ministra financí ve vládě ČSSD, Iva Svobody. Ten ostatně později za tunelování sám skončil před soudem. Když Motoinvest v roce 2005 zanikl, Tykač se na několik let stáhl do ústraní. Dnes investuje do společností, těžících hnědé uhlí, a také do nemovitostí.

autor: mit
Spustit audio