Nespokojeni s demokracií. Mysleli jsme si, že současnost bude jiná, chtěli jsme dohnat Rakousko. Demokracie ale nestojí na materiálních hodnotách, shodují se Mejstřík a Hořejš

17. listopad 2023

Martin Mejstřík, někdejší studentský vůdce a pozdější senátor, a Nikola Hořejš z výzkumného ústavu STEM, který se zabývá dlouhodobou analýzou vývoje společnosti, se zamýšleli nad pojmem demokracie. „Demokracii nelze stavět na písku, musíme pojmenovat to zlo a komunismus zlo byl,“ říká Mejstřík. „Nespokojenost s demokracií je evropský fenomén, vidíme to v nástupu radikálních stran, ty hledají rychlá řešení pro lidí, kteří se nemají ekonomicky dobře,“ doplňuje Hořejš.

Bývalý studentský vůdce Martin Mejstřík svoji práci po revoluci nepovažuje za zcela dokonanou.

„Chtěli jsme společnost bez komunistů. Domnívali jsme se, že jsme nad komunistickou totalitou zvítězili a že samozřejmě bude následovat vypořádání s totalitou a komunismus bude zakázán stejně jako nacismus, protože je srovnatelný minimálně počtem obětí,“ vysvětluje.

Nikola Hořejš z výzkumného ústavu STEM

„Věděli jsme, že svoboda je v protikladu s komunismem. Nedá se stavět demokracie na písku. Musíme pojmenovat zlo a říct, že komunismus zlo byl,“ apeluje na dnešní politiky Mejstřík.

Nevážíme si diktátorů a to je dobře

„Česko by za demokracii dostalo takové průměrné vysvědčení, 43 procent lidí říká, že je demokracie v pořádku. Jsme na tom ale oproti jiným zemím v regionu dobře, nechceme vládu silné ruky, nevážíme si diktátorů, Putina a dalších. Vysvědčení to ale není zářné,“ přidává pohled analytika Nikola Hořejš.

Martin Mejstřík, někdejší studentský vůdce, pozdější senátor

Mejstřík se v rozhovoru pro Radiožurnál nevyhnul kritice současných politických elit. „Chybělo nám očištění od komunistů. Justice, policie i armáda zůstala infiltrována komunisty. Já naprosto chápu českou společnost, že je rozčarovaná. Je to selhání opravdu všech elit po roce 1989,“ tvrdí.

„Nejsme v katastrofických číslech, ale cítíme extrémní vystrašení do budoucna. Nevíme, kam jdeme, česká společnost očekává, že co bude dál, bude už jen horší,“ popisuje Hořejš. „Češi si velmi často myslí, že nemají moc měnit věci,“ podotýká.

autoři: Jan Pokorný , mga

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.