Nespokojeni s demokracií. Mysleli jsme si, že současnost bude jiná, chtěli jsme dohnat Rakousko. Demokracie ale nestojí na materiálních hodnotách, shodují se Mejstřík a Hořejš
Martin Mejstřík, někdejší studentský vůdce a pozdější senátor, a Nikola Hořejš z výzkumného ústavu STEM, který se zabývá dlouhodobou analýzou vývoje společnosti, se zamýšleli nad pojmem demokracie. „Demokracii nelze stavět na písku, musíme pojmenovat to zlo a komunismus zlo byl,“ říká Mejstřík. „Nespokojenost s demokracií je evropský fenomén, vidíme to v nástupu radikálních stran, ty hledají rychlá řešení pro lidí, kteří se nemají ekonomicky dobře,“ doplňuje Hořejš.
17. listopad Speciál. Hosté jsou Martin Mejstřík a Nikola Hořejš
Bývalý studentský vůdce Martin Mejstřík svoji práci po revoluci nepovažuje za zcela dokonanou.
„Chtěli jsme společnost bez komunistů. Domnívali jsme se, že jsme nad komunistickou totalitou zvítězili a že samozřejmě bude následovat vypořádání s totalitou a komunismus bude zakázán stejně jako nacismus, protože je srovnatelný minimálně počtem obětí,“ vysvětluje.
„Věděli jsme, že svoboda je v protikladu s komunismem. Nedá se stavět demokracie na písku. Musíme pojmenovat zlo a říct, že komunismus zlo byl,“ apeluje na dnešní politiky Mejstřík.
Nevážíme si diktátorů a to je dobře
„Česko by za demokracii dostalo takové průměrné vysvědčení, 43 procent lidí říká, že je demokracie v pořádku. Jsme na tom ale oproti jiným zemím v regionu dobře, nechceme vládu silné ruky, nevážíme si diktátorů, Putina a dalších. Vysvědčení to ale není zářné,“ přidává pohled analytika Nikola Hořejš.
Mejstřík se v rozhovoru pro Radiožurnál nevyhnul kritice současných politických elit. „Chybělo nám očištění od komunistů. Justice, policie i armáda zůstala infiltrována komunisty. Já naprosto chápu českou společnost, že je rozčarovaná. Je to selhání opravdu všech elit po roce 1989,“ tvrdí.
„Nejsme v katastrofických číslech, ale cítíme extrémní vystrašení do budoucna. Nevíme, kam jdeme, česká společnost očekává, že co bude dál, bude už jen horší,“ popisuje Hořejš. „Češi si velmi často myslí, že nemají moc měnit věci,“ podotýká.
Mohlo by vás zajímat
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Sblížení Trumpa s Moskvou, izolace i nový mediátor. Co by mohlo přinést stažení USA z jednání o Ukrajině?
-
Česká muniční iniciativa funguje excelentně, ocenil Zelenskyj. Podle Pavla nesmí Rusko těžit z agrese
-
ONLINE: Použít jaderné zbraně na Ukrajině nebylo a snad ani nebude potřeba, řekl Putin státní televizi
-
Reprezentační kouč Rulík bere na mistrovství světa třináct úřadujících šampionů. Místo má i pro Nečase